10 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.143 kez görüntülendi.
10 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

10 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz henüz sadece mırıldanıyor olabilir, fakat onunla konuştuğunuz zaman ne kadar çok şey anladığını küçümsemeyin. Bebekler kelime oluşturmayı öğrendiklerinden daha hızlı bir şekilde kelimelerin ve ses tonlarının anlamlarını öğrenirler. Bu süreçte bebeğiniz basit taleplere veya “Hayır” ve güçlü bir ıı-ıııhh gibi uyarı kelimelerine tepki bile verebilir.

Bebeğinizle sık sık konuşun ve ona adını söyleyin. Yaptığınız şeyleri, gittiğiniz yerleri ve yediği yiyeceklerin adlarını ona söyleyin. Dışarıda olduğunuz zaman karşılaştığınız kelimeleri, reklam panoları, posterler ve tabelalar gibi yerlerde karşınıza çıkan resimleri ve bunların adlarını bebeğinize söyleyin. Her dakika gevezelik etmek zorunda değilsiniz. Sadece, konu dil olduğunda bebeğinizin bir sünger gibi olduğunu unutmayın. Bu nedenle onunla herhangi bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi konuşun. Bebek dilinde konuşmayı azaltmaya çalışın, böylece bebeğiniz gün boyunca mümkün olduğu kadar fazla gerçek kelime duyacaktır.

Ortalama olarak, bebekler ilk gerçek kelimelerini yaklaşık bir yaşına geldiklerinde söylerler. Fakat bu süre 8 ay kadar erken veya 18 ay kadar geç de olabilir.

Problem & Çözüm

Yeni bir bakıcıyla tanıştırmak

Bazı bebekler yeni yüzlere çabuk ısınırlar. Bazıları da sadece aile üyeleri ve arkadaşlar ile kendilerini rahat hissederler. Fakat kaçınılmaz olarak, bebeğinizi yeni bakıcılar ile tanıştırmanız gerekecek. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Kendi duygularınızı izleyin. Yeni bakıcıya olan düşkünlüğünüzü gösterin. Bebeğiniz sizin duygularınızı anlayabilir ve kendini daha da güvende hissedebilir. Benzer şekilde, eğer bebeğinizden ayrılırken kaygılı veya üzgün oluyorsanız, bebeğiniz buna da tepki verecektir.
İlk önce alıştırma yapın. Eğer mümkünse bebek bakıcısının ilk başta sizi ziyarete gelmesini sağlayın, böylelikle bebeğiniz onu önceden tanımış olacaktır. Bakıcıdan bebeğinize yavaş ve nazik bir şekilde yaklaşmasını isteyin. Bebeğiniz ve bakıcısı birbirlerine alışmaya başladıklarında onlardan uzaklaşmaya çalışın. Eğer bebeğiniz memnun görünüyorsa, birkaç dakikalığına odadan çıkın ve geri dönün. Gitgide uzakta olduğunuz süreyi uzatın.

Bakıcıyı tüm ayrıntılar hakkında bilgilendirin. Bebeğinizin belli rutinleri, sevdiği oyuncakları ve oyuncak ayısı gibi güven veren nesneler hakkında bakıcıyı bilgilendirin. Benzer şekilde, bebeğinizin yiyecek tercihleri hakkında da bakıcıyı bilgilendirin. Genel anlamda, bakıcıya işleri kolaylaştırmak için gerekli olabilecek tüm bilgileri verin.

Kısa ve tatlı bir hoşçakal rutini kullanın. Gizlice hareket etmeyin, bebeğinizin duygusal gelişimi için hoşçakal demek önemlidir. Fakat evden çıkmadan önce tüm çığlıkların bitmesini beklemeyin. Bunun yerine bir kez hoşçakal deyin ve sonra gidin. Ayrıldıktan sonra bebeğinizi kontrol etmek için tekrar gelmeyin. Bebeğinize bakıcısı ile birlikte olmaya alışma şansı verin. Siz kapıdan çıkarken ağlasa bile muhtemelen kısa bir süre sonra sakinleşecek ve yeni arkadaşına uyum sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ