10 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.163 kez görüntülendi.
10 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

10 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bu noktada bebeğiniz motor kontrolünün her iki elementinde ustalaşmaktadır: emeklemek ve ayakta durmak gibi büyük hareketler ve parmakların etkili bir biçimde kullanılması gibi daha küçük hareketler. Nesneleri işaret parmağı ve başparmağı arasında yakalamak ve tutmak anlamına gelen kıskaç hareketini yapmaya başlamış olabilir. Bu hareket bebeğinize meyve dilimleri gibi küçük yiyecekleri yeme imkanı sağlar. Ayrıca nesneleri elleriyle kavrayabilir ve tabi bunları düşürebilir ve atabilir de! Bu, dağınık olduğu anlamına gelmez; bebeğiniz sadece yapabileceklerini keşfetmeye çalışıyor.

Bebeğiniz eşyaları kavrayabilme becerisini ve nesneleri ağzına atma alışkanlığını kazandığı için yutabileceği tehlikeli şeyleri erişemeyeceği yerlere koymak oldukça önemlidir. Bozuk paralar, düğmeler ve oyuncakların küçük, çıkabilir parçaları potansiyel problemlerdir. Yere düşen yiyecek parçaları da buna dahildir. Bu aşamada yerleri daha sık süpürmek iyi bir fikir olabilir.

Bebeğinizin ayakları düz görünebilir, bunun sebebi kavisi kaplayan yağ tabakasıdır. İki üç yıl içerisinde, bu ekstra tabaka kaybolacaktır.

Problem & Çözüm

Isırma

Isırmak acıtır. Fakat bu yaşta, bebeğinizin bunu sinirlendiği için yapması olası değildir. Genellikle daha büyük bebekler diş çıkardıkları ve ağrılarını gidermenin yollarını aradıkları için ısırırlar.

Hemen tepki verin.
Zor olmasına rağmen bağırmamaya çalışın çünkü böyle bir tepki bebeğinize ilginç gelebilir ve tekrar ısırarak aynı sesi yeniden çıkarmanızı isteyebilir. Bu yaştaki bebekler çok fazla disiplinden anlamaz, bu nedenle basit cümleler ve tepkiler kullanın. Basit bir “hayır” ve kararlı bir “ısırmak yok” veya “annenin canı acıyor” gibi ifadeler kullanın. Fiziksel olarak kendinizi bebeğinizden uzaklaştırarak hareketini onaylamadığınızı gösterin. Eğer bebeğiniz başka birini ısırırsa onu kucağınıza almayın. Bunun yerine ısırılan kişiye ilgi gösterin. Bebeğinize ilgi göstermemek de onun için bir cezadır.

Tutarlı olun. Bebeğiniz oyun olarak veya öpücüğün bir parçası olarak yapsa bile, ısırmanın her şekilde yanlış bir şey olduğunu anlamasını sağlayın.

Başka neler yapmamalısınız. Bebeğiniz ısırdığında gülümsemeyin veya gülmeyin çünkü bu, ısırma hareketinin doğru olduğu sinyalini verir ve onu daha fazlası için teşvik eder. Nasıl hissedildiğini anlaması için siz de onu ısırmayın. Bebeğiniz bunu anlamayacaktır. Bebeğiniz sizi izleyerek öğrenir, bu nedenle bu davranışınız onun da aynı hareketi tekrarlamasına neden olabilir.

Eğer bebeğiniz diş çıkarıyorsa:
Bebeğinize soğuk diş çıkarma halkası veya oyuncağı gibi çiğneyebileceği başka bir şey verin. Yeterli süre uyuması ve beslenmesi gibi diğer ihtiyaçlarının karşılandığından da emin olun. Eğer bebeğiniz stresliyse veya aşırı uyarılmış ise biraz sessiz zaman yaratın ve kendini sakinleştirmeyi öğrenmesine yardımcı olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ