10 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.082 kez görüntülendi.
10 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

10 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bu mırıldanmalar rasgele mi? Yoksa duyduğunuz gerçek bir kelime mi? Bebeğinizin ses çıkarma yeteneği gelişiyor ve artık her an ilk kelimelerini söyleyebilir. “Anne” ve “Baba” genellikle ilk kelimeleridir ve bunlar tesadüf eseri değildir. Bebeğiniz sizi kastediyor. Eğer bebeğinizi bir kelimeyi söylemeye çalışırken duyarsanız, yumuşak ve net bir biçimde tekrarlayın. Böylece doğru telaffuz etmeyi öğrenebilir. Bu arada ilk kelimeleri her zaman kesin tanımlara sahip değildir. Örneğin “köpek” dört ayaklı herhangi bir şey anlamına gelebilir ve “ba-ba” biberonu, oyuncak ayıyı, bay bay işaretini veya her üçünü de sembolize edebilir. Birçok bebeğin birkaç ay daha mantıklı heceler söylememesinin de normal olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğinizle sık sık konuşarak, altını değiştirirken ve onu beslerken eşyalara isimler vererek ve onunla oynayarak yeni kelimeler öğretmeye çalışın. Çocuk şarkıları veya ninniler söylemek, yüksek sesle okumak ve kelime oyunları oynamak da konuşmayı öğrenmesini hızlandıran diğer yollardır.

Büyük bir olasılıkla, bebeğiniz 3 yaşından önce yaşadığı şeyleri hatırlamayacaktır. Yine de bu erken deneyimler dünya görüşünü şekillendirir.

Problem & Çözüm

Bağırmak

Çığlıklar size ürkütücü gelebilir fakat bu, bebeğiniz için ses tellerini esnetmesinin başka bir yoludur. Çoğu bebek, bazen sadece eğlence için, yüksek sesle ve uzun süre bağırdıkları bir aşamadan geçerler. Sabırlı olun, bu çığlıklar gitgide daha az yoğun ve daha az sıklıkta olacaktır.

Genellikle bağırmanın amacı sizden bir şeyler almaktır. Bebekler sizden istedikleri şeyleri alabilmeyi, sevginizin bir işareti olarak yorumlarlar, bu nedenle istedikleri şeyleri elde edemediklerinde çok mutsuz ve huysuz olabilirler. Bağırması ayrıca bebeğinizin canının yandığının veya hastalandığının da bir işareti olabilir.

Ne yaparsanız yapın, siz de karşılık olarak bağırmayın. Bebekler ebeveynlerinin davranışlarını taklit ettikleri için, bağırmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu ona göstermeye çalışmak sadece onun da yeniden bağırmasına neden olacaktır.
Sakin olun. Bebeğinizin ihtiyaçlarını sakin bir şekilde karşılamaya çalışın. Daha da iyisi, bebeğinize daha fazla ilgi göstererek bağırmaya başlamadan önce onu engellemeye çalışın. Temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun ve bol bol sevgi işaretleri gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ