10 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.328 kez görüntülendi.
10 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

10 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin sizinle ne kadar ilgili olduğunu biliyorsunuz. Gitgide diğer bebeklere ilgi gösterdiğini fark edeceksiniz. Bu yaştaki çocukların büyük bir kısmı paralel oyunlara dahil olur, baska bebeklerle biraradayken kendi aktiviteleri ile mutlu bir şekilde ilgilenirler, ancak birbirleriyle gerçek anlamda etkileşime girmezler. Bu son derece normaldir çünkü bebeklerin ben merkezli olmaları beklenir. Kendi yeteneklerine ve ihtiyaçlarına odaklanarak gelişirler. Zamanla, bebeğinizin diğer bebeklere baktığını veya onları oynarken izlediğini fark edeceksiniz. Dikkatini çeken başka bir bebeğe doğru ilerleyebilir ve aynı oyuncaklarla oynamaya çalışabilir. Hatta diğer bebeklerin agulamalarını, seslerini ve bazen ağlamalarını da taklit etmeye çalışabilir.

Bunlar sosyalleşmenin yapı taşlarıdır. Bu hareketleri teşvik etmek için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bunlar doğal olarak ve yavaş yavaş ortaya çıkar. Paylaşmayı öğretmek gibi konseptler hakkında endişelenmek için çok erkendir. Birkaç ay daha diğer anneler ve bebekleri ile biraraya gelmek, bebekler için sosyal imkanlar sağlamaktan daha çok yetişkinlerin biraraya gelmeleriyle ilgilidir.

Problem & Çözüm

Korkular

Gürültülü kamyonlar, banyo küveti, çim biçme makinesi. On aylık bebekler genellikle kendilerini daha önce rahatsız etmeyen olağan günlük şeylere karşı bir korku geliştirirler. Bebeğiniz çevrenin farkına vardıkça ve daha fazla araştırmaya başladıkça, anlamadığı şeylerden (musluktan akan banyo suyu), kulak tırmalayıcı seslerden (çöp dökülürken çıkan gürültüler) veya ürkütücü diğer şeylerden (kutunun kapağı açılınca dışarıya fırlayan yaylı kuklalar gibi) korkabilir. Korkunun net bir açıklaması olmayabilir de.

Genellikle bu yaşta, eğer sabırla ve soğukkanlılıkla tepki verirseniz, korkular sadece gelip geçici rahatsızlıklar olarak kalır. Bir korkuyu gözardı etmek veya bebeğinizi pohpohlamak yerine, bebeğinizin bununla başa çıkmasına yardımcı olun. Onu korkutan şeyleri ona yavaş yavaş gösterin. Örneğin, banyo küvetini doldururken bebeğinizi kucağınızda tutun ve musluğu açtığınızı görmesini sağlayın. Gülümseyin ve ona ne yaptığınızı anlatın. Zararlı olmadığını hatta eğlenceli olduğunu göstermek için elinizle su sıçratın. Bebeğinizin korku belirtileri geçmezse, eninde sonunda bununla başa çıkacağına emin olun ve şu an için mümkün olduğu kadar onu korkutan şeylerden bebeğinizi uzak tutun. Örneğin, musluk sesinden korkmaya devam ediyorsa banyo küvetini doldurun ve bebeğinizi banyoya sokmadan önce suyu kapatın.

Eğer düzenli olarak yeni korkular ortaya çıkıyorsa bebeğinizin bir “sevgilisi” veya rahatlatıcı bir nesnesi olmasını sağlayın. Böyle bir nesne, kreşe bırakılmak veya yeni insanlarla karşılaşmak gibi korku verici bir durumda bebeğinizin endişesini azaltabilir. Eğer bebeğinizi onu korkutabilecek şeylere maruz bırakabileceğinizi biliyorsanız, bebeğinizi bu duruma bir oyunla hazırlayın. Örneğin doktora gitmeden önce “doktorculuk” oynamak veya markete gittiğinizde huysuzlanıyorsa ona oyuncak bir alışveriş arabası almak gibi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ