11 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.256 kez görüntülendi.
11 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

11 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Tek başına ayakta durmak kısa bir süreliğine de olsa  sanki yeterince etkileyici değilmiş gibi, bebeğiniz şimdi de bu becerisinin üstüne çıkıyor (veya yakın bir zamanda çıkacak). Ayakta durur pozisyondan, nesneleri almak veya oyuncaklarla oynamak için eğilmeye geçecek. İşte bu dengedir!

Bu ayrıca, sizin için de evinizi bebeğiniz için güvenli hale getirmeniz ve tehlike oluşturabilecek eşyaların bulunduğu dolapları kilitli tutmanız için bir işarettir. Nesneleri daha yüksek ve güvenilir bir yere koymalısınız. Bununla birlikte bebeğinizin erişebildiği yerlerde de oyuncak, plastik yiyecek kutusu, biberon ve kitap gibi bebeğiniz için güvenli olan nesnelerle dolu bir veya iki dolap bulundurma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Alçak bir mutfak çekmecesi veya oturma odasında bulunan bir dolap bunun için mükemmel bir seçimdir. Bu yerlere erişebileceğini bilmek, merakını gidermesine ve nesneleri çıkarıp yerlerine geri koyma pratiği yapmasına olanak sağlar. Bir oyuncak sepeti de işe yarayabilir. Bebeğiniz emekledikçe ve yürüdükçe, kapakları ve çıngırakları şaşırtıcı yerlerde bulmaya başlayacaksınız. Ortalıkta bir oyuncak sepetinin olması dağınıklığı da engelleyecektir.

Yemek yerken huysuzluk

Yemek seçme, anne ve babaların en çok endişelendikleri beslenme problemlerinden biridir. Her ebeveyn çocuğunun iyi beslenmesini ister. Fakat çok fazla endişelenmek için biraz erkendir. Bu yaşta bir bebeğin yemek yerken huysuzluk yapması oldukça yaygındır. Bazı durumlarda yanlış alarm da olabilir, bebeğiniz bir yemeği sevse bile surat asabilir veya sadece birkaç ısırık alabilir. Ayrıca, bebeklerin yürümeye başladıkları zaman bu beceriye kıyasla daha sıkıcı olan yemek yemek gibi şeylerle daha az zaman geçirmek isteyebileceklerini de aklınızda bulundurun.

Beslenme zamanını eğlenceli kılmak için bazı taktikler:

Bağımsızlığı teşvik edin. Bebeğiniz sizin ona yedirdikleriniz yerine kendi kendine yiyebileceği şeyler isteyebilir. Bu durumda bebeğinize kauçuk uçlu bir kaşık kullanmayı denetin. Siz ona bir şeyler yedirirken kaşığı tutmak hoşuna gidebilir. Tabi yemek sonrasında birazcık temizlik yapmanız gerekebilir.

Yiyecekleri farklı şekillerde hazırlayın. Bazı bebekler bir yemek şeklini diğerine tercih edebilir veya bebeğiniz bazı yemek karışımlarını daha çok sevebilir.

Tekrar deneyin. Bebeğinizin tercihleri değişebilir, bu nedenle bir defa reddettiği bir yiyeceği listeden sonsuza kadar çıkarmayın. Bir başka zaman aynı yiyeceği tekrar vermeyi deneyin.

Ruh halini anlamaya çalışın
. Bebeğinize yeni ya da beğenmeyebileceğini düşündüğünüz yemekler yedirmek için ruh halinin iyi olduğu veya bunları yiyecek kadar aç olduğu zamanlardan faydalanın.

Örnek olun. Siz de yemeğe yumulun. Sizin yediğiniz yiyeceği sevdiğinizi gördükten sonra bebeğiniz de denemek isteyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ