11 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.308 kez görüntülendi.
11 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

11 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz küçük bir bireydir ve artık tercihlerini belirtiyor. Örneğin bazı oyuncakları diğerlerine tercih edebilir veya belli bir yerde oynamayı sevebilir. Sevdiği bir kitabı size tekrar tekrar verebilir. (Bebek resimleri içeren kitaplar genellikle favoridir.) Yemek istediği belli yiyecekler olabilir ve kendi yöntemiyle bunlardan daha fazla isteyebilir.

Bu dönemde bebeğinizin belli bir oyuncağa veya nesneye bağlılık geliştirme ihtimali de vardır. Bu geçiş dönemi nesnesi, annesinin kucağında olamadığı zamanlarda (örneğin uyurken) onun rahatlık ve huzur kaynağıdır. Bu eşyayı belirleyebilir ve doktora veya seyahate giderken ya da ortamda bir yabancı varken yanınızda bulundurursanız, bebeğinizin bu stresli ve yeni deneyimleri daha kolay atlattığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz bir eşyaya bu şekilde bağlandığı zaman, kaybolması ihtimaline karşılık aynısından bir adet daha alın.

Her çocuğun bir “sevgilisi” yoktur. Fakat eğer sizin bebeğinizin varsa, ona saygı gösterin ve ailenin yeni bir üyesiymiş gibi davranın. Parmak emme konusunda yapılan bir çalışma bebeklerin neredeyse yüzde 94’ünün bir yaşına bastığında bu alışkanlığı bıraktıklarını ileri sürmektedir.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Meraklı bir öğrenci yetiştirin

Bebeğinizin zihni bir sünger gibidir. Bu merakını canlı tutmanızın yolları şunlardır:

Bebeğinizle doğrudan konuşun. Basit günlük faaliyetler hakkında konuşmak bebeğinizin dil becerilerini ve kelime haznesini geliştirmesine yardımcı olur. Farklı yerlere gidin (hayvanat bahçesi, mağaza) ve farklı şeyler yapın (birlikte sallanmak, hortumdan akan suya dokunmak) ve bu deneyimleri ona açıklayın. Dışarıda büyük ve mükemmel bir dünya olduğu fikrini güçlendirin.

Bebeğinize her gün yüksek sesle kitap okuyun.
Bu, bebeğinizle konuşmak kadar faydalı bir aktivitedir, okuma sevgisini teşvik eder ve hayal gücünü harekete geçirir. Resim kitapları, interaktif kitaplar ve daha çok kelimelerin seslerine ve ritimlerine odaklanan kitaplar da dahil olmak üzere çeşitli kitaplar seçin. Bunlar farklı şekillerde bebeğinizin ilgisini çekecektir.

Farklı oyun türlerini teşvik edin. Bebeğiniz en fazla, yöntemini kendi belirlediği, yöntemi halihazırda belli olan, kendi kendine oynayabildiği ve başkalarıyla oynayabildiği oyunların bir kombinasyonundan fayda elde eder. Ona farklı şekiller, renkler, dokular ve ağırlıklarla denemeler yapma şansı verin. Bu yaşta neden-sonuç ilişkisi oyunu öğrenme için iyi bir yöntemdir. Bazen sadece bebeğinizin araştırma yapmasına izin verin, diğer zamanlarda ise ona bir şeylerin nasıl çalıştığını gösterin ve denemesine izin verin. Yorulduğuna veya aşırı derecede uyarıldığına dair işaretleri izleyin, ancak bir yandan da rahatlayacak kadar zamanı olduğundan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ