11 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.391 kez görüntülendi.
11 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

11 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz her gün daha sağduyulu olmaktadır. Söyleyebildiklerinden fazlasını anlar ve etrafındaki her şeyin bir adı olduğunun farkındadır. Top, kamyon, uçak, araba gibi nesnelere ve eşyalara işaret ederek ve adlarını söyleyerek merakını gidermesine yardımcı olun. Bebeğiniz bu yaşta ayrıca burun, göz, diş gibi vücut parçalarının isimlerini öğrenmek için de hazırdır. 11 aylık bebeklerin çok azı bu kelimeleri size tekrarlayabilir, ancak emin olun ki bunları gelecekte kullanmak üzere kaydediyorlar. Biraz pratik yaptıktan sonra “Kulağın nerede?” diye sorduğunuzda kelimelerle cevap verebilmesinden çok daha erken bir dönemde size kulağını gösterebilecektir.

Eğer konuştuğu ilk kelimeler size yabancı gelirse şaşırmayın. Kelimeleri, doğru olmasa bile işittiği şekilde tekrarlayabilir. Eğer evinizde düzgün konuşma biçiminden biraz uzak şekilde (argo gibi) konuşmalar olabiliyorsa, bebeğinizden bunları da duyup şaşırabilirsiniz.

Doğum yapma aralığı sınırsız olabilir. Gallerli bir anne olan Elizabeth Ann Buttle 1956 yılında bir kız çocuğu doğurmuş ve daha sonra 1997 yılında yani 41 yıl sonra bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir.

Bakım & Beslenme

Sınırları belirlemek

Bebeklerin disipline ihtiyacı var mıdır? Bebeğinizin gitgide neler yapabileceğini ve işlerin nasıl yürüdüğünü test ettiğini fark edebilirsiniz. Daha büyük bebekler ve çocuklar etraflarındaki dünyayı bu şekilde, test ederek öğrenirler. Bebeğinizi kabul edilebilir ve güvenli olan sınırlar içerisinde tutmak için, yaptığı araştırmalara ilişkin bazı sınırlar belirlemek sizin görevinizdir.

Fakat kuralları abartmamanız gerekir. Belirlemeniz gereken sınırların miktarını azaltmanın bir yolu bebeğinizin problemlerle karşılaşma olasılığını azaltmaktır. Evinizi bebeğiniz için güvenli bir hale getirerek ona “hayır”lardan ziyade “evet”lerle dolu bir oyun ortamı hazırlayın. Eğer “hayır” kelimesini çok fazla kullanırsanız bebeğiniz bu kelimeye karşı duyarsızlaşabilir ve buna karşı tepkisiz olmaya başlayabilir.
Bir kuralı bildirirken basit bir dil kullanın: “Sıcak” ya da “senin için güvenli değil” gibi. Ses tonunuz mesajınızı iletecek şekilde kararlı olsun fakat korkutucu olmasın.

Her fırsatta bebeğinizin dikkatini kabul edilebilir şeylere yönlendirmek için çaba gösterin. Bebeğinizin belirli bir sınırı zorlamaktan vazgeçinceye kadar pek çok deneme yapacağı fikrine kendinizi hazırlayın. Bebekler tekrar ve pratik yoluyla öğrenirler. Anneler bu süreçte sabırlı olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ