11 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.471 kez görüntülendi.
11 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

11 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebekler genellikle 9 ile 18 ay arasında yürümeye başlarlar. Bu dönüm noktasının onda size karşı yaratacağı reaksiyonlara şaşırabilirsiniz.
Örneğin, bebeğinizi kucağınıza almak veya taşımak istediğinizde buna karşı çıkarsa fazla zorlamayın. Sadece yürüme egzersizi yapmak için çok heyecanlıdır.

Bebeğiniz kaçınılmaz bir şekilde düştüğü zaman aşırı tepki vermeyin. Muhtemelen yeniden ayağa kalkacak ve yürümeye başlayacaktır. Bazı bebekler nasıl yürüyeceklerini bilir fakat nasıl duracaklarını bilmezler, bu nedenle bir şeylere çarpabilir veya ayakları üzerine düşebilirler. Düştüğü zaman eğer hemen ona doğru koşarsanız, bu tepkinizden etkilenerek kötü bir şey yaptığını zannedebilir ve tüm gücüyle bağırarak ağlayabilir. Bunun yerine, kısa bir süreliğine ona dikkat göstermezseniz ve ayağa kalktığında yüksek sesle onu tebrik ederseniz bu küçük tersliği atlatma ihtimali daha fazla olacaktır.

Herhangi bir yaralanmayı engellemek için bebeğiniz yürümeye başladığında gözlerinizi üzerinden ayırmayın, merdivenleri ve evinizdeki tehlike arz edebilecek diğer bölgeleri güvenli hale getirin.
Eğer bebeğiniz hala konuşamıyorsa, sakin olun: Uzmanlar geç konuşan birçok bebeğin oldukça zeki olduğunu söylemektedirler, Albert Einstein da bunlardan birisidir.

Problem &Çözüm

Erken kalkan bebekler

Eğer bebeğiniz horozlarla birlikte uyanıyorsa veya kalkmasını isteyeceğinizden çok daha erken kalkıyorsa, şunları gözden geçirebilirsiniz:
İlk olarak, yeterince uyuyor mu? 11 aylık bir bebek genellikle günde iki kez şekerleme yapar, her biri bir buçuk ile iki saat uzunluğundadır, geceleri de yaklaşık 11-12 saat uyur. Yetersiz veya çok fazla uyumak ritmini bozabilir.

Eğer bebeğiniz yeterli uykuyu alıyor görünüyorsa: Yatma zamanını biraz daha geciktirmeye çalışın. Geceleri şu an onun için gerekli olduğundan daha erken yatırılıyor ve bu yüzden erken uyanıyor olabilir. Eğer hala erkenden kalkıyorsa, siz de onunla beraber uyanarak onu yatağından çıkarmak zorunda değilsiniz. Bebeğiniz gece uykuya daldıktan sonra yatağına birkaç kitap veya ilginç oyuncak koymayı deneyin. Sabah kalktığında bunları görerek kendi kendine yarım saat veya daha fazla zaman geçirebilir. Bazı bebekler uyandıktan sonra kucağa alınma ihtiyacı duymadan kendi kendilerine şarkı söylemeyi ve konuşmayı severler. Bu, bebeğinizin tek başına oynamayı öğrendiğini gösterdiği için pozitif bir gelişmedir.

Eğer bebeğiniz uyku ritmi bozulduğu için erkenden uyanıyorsa:Bebeğinizin uyuduğu ortamın sessiz ve rahat olduğundan emin olun. Uyku yoksunluğunun rutinini daha da fazla bozmaması için uyku saatini biraz daha öne almayı deneyin. Bebeğinizin kendi kendini sakinleştirme teknikleri geliştirmesine yardımcı olun. Uzmanlaştığı tüm yeni becerilerden duyduğu heyecan uykuya dalmasını zorlaştırabilir ve kendi kendine uykuya nasıl dalabileceğini öğrenmesi gerekir.

Eğer bebeğiniz ağlarsa odasına gidin, fakat otomatik olarak kucağınıza almayın veya çok fazla temas kurmayın. Ayrılma endişesi de uyanmasına neden oluyor olabilir. Sadece yanında olduğunuzu hatırlatmak da korkusunu hafifletebilir ve daha uzun süre uyumasına yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ