2 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 970 kez görüntülendi.
2 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

 2 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz 2 aylık olduğunda, mutlu olduğu zamanlarda sizin için daha iyi bir arkadaş olacaktır. Artık hareketlerini doğuştan gelen refleksleri yönlendirmez, vücudunu ve zihnini kontrol etmeyi öğrenmeye başlar. Yeni ve farklı sesleri dinler. Odada etrafında bulunan ilginç şeylere bakar. Dikkatini çeken şeylere – kısa süreliğine de olsa – bilinçli olarak odaklanır. Her şeyden önce, ellerine bakmayı, onları birleştirmeyi ve ağzına almayı çok sever.

Anlamsız sesler çıkararak keyifli olduğunu ifade eder ve aynı zamanda ses tellerini çalıştırır. Şimdi bebeğinizle “sohbet” etmeye başlayabilirsiniz. Aguladığı veya anlamsız sesler çıkardığı zaman, kısa bir şeyler söyleyin veya siz de ona karşı anlamsız sesler çıkarın. Daha sonra size bir şeyler “söylemesini” bekleyin. Bu sohbet size şimdi çok anlamlı gelmeyebilir, fakat bu gerçekten nasıl konuşulacağını öğrenmenin başlangıcıdır.

Bakım & Beslenme

Gaz sancıları hakkında

Hamile olduğunuz zaman, hiçbir zaman uzmanlaşacağınızı düşünmediğiniz bazı şeyler vardı. Örneğin, bebeğinizin gaz sancıları.

Bebeğinizin ilk aylarında, ister memeden emerek isterse biberonla beslenmiş olsun, tipik olarak bir gün içerisinde birçok kez bağırsak hareketleri olur (ve muhtemelen bunların sayısı sekiz ile ona kadar çıkabilir). Bunun nedeni yenidoğan bir bebeğin bağırsaklarının gıdaları daha büyük bir bebek kadar iyi bir şekilde sindirememesi ve gıdaların büyük bir kısmının vücuttan geçerek dışkı halinde dışarı çıkmasıdır. Birkaç ay içerisinde katı gıdalar yemeye başladığında, günde sadece bir kez veya birkaç günde bir kez bağırsak hareketi olacaktır. Dışkısının renginde, kıvamında ve kokusunda büyük değişiklikler fark edeceksiniz.

Şu an önemli olan bağırsaklarının ne kadar sıklıkla hareket ettiği değil, dışkısının ne kadar sert olduğudur. Eğer bebeğiniz hazır mama ile besleniyorsa, bağırsak hareketleri anne sütü ile beslenen bebeklerden biraz daha zor olacaktır. Eğer dışkısı yerfıstığı ezmesinden daha sert ise, kabız olmuş olabilir. Eğer öyleyse, bu sorunu çözmek için çocuk hekiminiz ile irtibata geçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ