2 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 849 kez görüntülendi.
2 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

    2 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz mükemmel bir dinleyicidir. Sizin sesinizi tanır ve onunla yaptığınız konuşmalardan duyduğu memnuniyeti gülümseyerek gösterir. Yeni bir ses duyduğunda bebeğinizin donup kaldığını fark edebilirsiniz ve sadece sesin nereden geldiğini anladıktan sonra yeniden bacaklarını ve kollarını hareket ettirmeye başlar.

Bebeğiniz yaşadığı dünyayı öğrenmek için beş duyusunun tamamını kullanır. Her gün maruz kaldığı yeni bilgileri özümsemek için ne kadar sıkı çalıştığını görebilirsiniz. Eğer herhangi bir şey dikkatini çekerse, o şeye nasıl odaklandığını ve dik dik baktığını fark edersiniz. O şeyi birçok seviyede anlamaya çalışır.

Bebeğinizi büyüleyen birçok şey vardır: yeni bir oyuncağın zıt renkleri, tavanda asılı bir fanın hareketi veya düşen ağaç yaprakları, akan suyun sesi ve mutfaktan gelen tabak çanak sesleri gibi.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Başınız vücudunuzun toplam yüksekliğinin yüzde 12’si veya daha fazlasıyken bebeğinizinki yüzde 25’e yakın olur.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Konuşmaya teşvik edin

İlk doğum gününe kadar bebeğinizin ilk kelimelerini duymayacaksınız. Fakat ona konuşmayı öğretmeye başlamak için – veya en azından daha sonra konuşmasına yardımcı olacak bloklar üzerinde çalışmaya başlamak için çok da erken değildir.

Onunla sohbet edin. Konuşun, şarkı söyleyin hatta ıslık çalın veya bebeğinize mırıldanın. Dikkatini çekmek için tonunuzu ve ritminizi değiştirin. Eğer isterseniz basit kitaplar da okuyabilirsiniz, fakat henüz hikayelere ilgi göstermeyecektir, sadece sesinize kulak verecektir.

Karşılık verin. Aguladığı ve size dönük sesler çıkarmaya başladığı zaman bebeğinize cevap verin. Bu onu sadece mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda ona karşılıklı konuşmanın nasıl yapılacağını öğretmiş olacaksanız. Siz devam etmeden önce ona konuşması için şans verin.

Bebeğiniz hazır olduğu zaman onunla oynayın. 7 gün 24 saat gevezelik etmek zorunda değilsiniz – günlük konuşmalar da işe yarayacaktır. Eğer bebeğiniz yorgun veya huysuz ise, daha iyi bir zamanı bekleyin. Aynı şekilde, aşırı derecede uyarıldığında ve yeterli bir süre oyun oynamış olduğunda (oyuna doyduğunda) size bunu bildirecektir.

Her şeye bir isim verin. Çevresindeki nesneleri tanımlamak için kelimeler kullanın. Her şeye bir etiket verin ve bu kelimeleri tekrar tekrar kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ