2 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 744 kez görüntülendi.
2 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

2 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz elleriyle ilgilenmeye başlıyor. Ellerinin farkına daha önce varmış olmasına rağmen, şimdi onları bir dedektif gibi inceleyecektir. Parmaklarına her açıdan daha iyi bakabilmek için ellerini çevirir. Yumruğunu açıp kapatır, her bir parmağını açıp kapanırken izler. Neredeyse elini bir kukla gibi kullanır. Bebeğinizin gelişmeye başlayan el-göz koordinasyonunun gelişimine yardımcı olmak için, bir oyuncağı ulaşabileceğinin hemen uzağına doğru koyun, böylece oyuncağa ulaşmaya çalışacaktır.

Bebeğiniz bir parmağını veya elinin büyük bir kısmını ağzına alacaktır. Bu, eli hakkında bir şeyler öğrenmenin – dokusu, büyüklüğü ve tadı hakkında – başka bir yoludur. Elleri araştırma konusunda beceriklidir çünkü bebeğinizin gözlerinin hemen önündedir ve hiçbir zaman kaybolmaz. Fakat ileride, çevresinde bulunan her şeyi ağzına götürerek keşfetmeye başlayacaktır. Bu, bebeklerin dünyaları hakkında bilgi edinmeleri için önemli bir yoldur (ve sizin için de bebeğinizin nefes almasına engel olacak şeyleri ağzına almasını önlediğinizden emin olmanız gereken bir dönemdir).

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bir araştırmaya göre, yeni ebeveynler doğumdan sonra ilk üç ay içerisinde cinsel faaliyetlerinin neredeyse hiç olmadığını, daha sonra ise artmaya başladığını bildirmişlerdir.

Problem & Çözüm

Bebeğinizin korunması

Bebeğinizi nasıl güvende tutacağınız hakkında yeterli bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri sindirirken, genellikle gözden kaçan şu üç noktaya dikkat edin:
Bebeğinizi koruyacak en iyi araç sizsiniz. Gözetim altında tutulan bir çocuğun güvende olma olasılığı gözetim altında tutulmayan bir çocuktan oldukça fazladır. Banyo küvetinde veya alt değiştirme masası üzerindeyken ellerinizi bebeğinizin üzerinden asla çekmeyin ve yatak gibi yüksek ve güvensiz olan yerlerde onu asla yalnız bırakmayın.

Bebeğin korunması, bir kez yapacağınız ve sonrasında önemsemeyeceğiniz bir şey değildir. Bebeğiniz yuvarlanma, kaçma, emekleme veya yürüme gibi yeni bir beceri kazandığı zaman, evinizde olası tehlikelere karşı periyodik önlemler almanız gerekir. Evinizi bebeğinizin güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlamanın en iyi yollarından birisi emeklemenizdir. Bu sayede bebeğiniz emeklemeye başladığı zaman sahip olacağı bakış açısı ile her bir odayı gözden geçirebilirsiniz. Kapatılması gereken elektrik prizlerine, sarkan tellere veya masa örtülerine ve masaların veya sehpaların kenarında duran ağır veya tehlikeli eşyalara dikkat edin.

Evinizde bulunan her bir sert yüzeye veya keskin köşeye karşı bebeğinizi koruyamazsınız. İlk önce büyük ve aşikar tehlikelere odaklanın. Bebeğiniz büyüdükçe kapı tokmakları için kılıf, tuvalet kilitleri ve çekmece kilitleri gibi küçük güvenlik önlemleri de alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ