2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 1.023 kez görüntülendi.
2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Koca bir hafta geçti ama sanki bir ömür geçmiş gibi geliyor değil mi? Dünyanız uyuma ve besleme konusundaki temel endişelere kaydıkça zaman tamamen farklı bir şekilde geçip gidecektir. Siz bebeğinizi beslemeye ve daha az uyumaya alıştıkça, bebeğiniz de yeni dünyasına alışmaya başlar. Kısa aralıklarla uyur, beslenmek için uyanır ve uykuya dalmadan önce bir süre uyanık kalır.

Bir yetişkin kadar iyi göremeyebilir, fakat bebeğiniz yaşamının ilk haftalarında görsel olarak nesneleri ayırt edebilir. Bebekler en iyi 8 ile 15 cm uzağındaki nesnelere odaklanırlar. Bunu tesadüfen yapmazlar, bu mesafe onu kollarınızda tutarken yüzünüze olan uzaklığıdır. Araştırmalar yenidoğan bebeklerin insan yüzüne daha çok dikkat ettiklerini göstermektedir. Ayrıca yüksek kontrastlı açık ve koyu renkler yumuşak pastel renklere oranla daha fazla dikkatlerini çeker. Bu nedenle yenidoğan bebekler için üretilen birçok oyuncağın siyah-beyaz modelleri vardır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yenidoğan bebeğiniz muhtemelen günde 10 ½ ile 18 saat arası, genellikle 30 dakikadan 3 saate kadar bir süre boyunca uyuyacaktır.

Bakım & Beslenme

Yenidoğan bebeğinizi nasıl beslemelisiniz?

Yenidoğan bebeğinizi beslemek, onu kucaklamak ve kendinizi ona daha yakın hissetmek için bir şanstır. Yenidoğan bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar onu sadece anne sütüyle beslemeniz idealdir. Ancak anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda mama takviyesi yapmak da gerekebilir.

Sağlık uzmanları yenidoğan bebeğiniz için anne sütünden daha iyi bir besin olmadığı konusunda hemfikirler. Ancak sağlık sorunları ya da diğer özel nedenlerden dolayı kimi zaman annelerin emzirmesi mümkün olamayabilir. Bebeğinizi en iyi nasıl besleyeceğiniz konusunda doktorunuzdan görüş alın ve ne şekilde beslerseniz besleyin, onu daima kollarınıza alın. Emzirirken ya da biberonla beslerken onu okşamanız onunla sağlam ve sevgi dolu bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. İşte bebeğinizi emzirirken işinize yarayacak birkaç ipucu:

Doğru konum

Bebeğinizin ağzı tamamen açık olmalı, meme ucu da ağzının içinde mümkün olduğunca geride olmalıdır. Böylece daha az canınız yanar. Bebeğinizin memeyi bulamamasından ya da canınızın acımasından dertliyseniz, bilin ki bu çok yaygın bir sorundur. Size birebir göstermeleri ve tavsiyeleri için diğer annelere veya hemşirenize danışın.

Sevgiyle beslenme

Bebeğinizi emzirmeye ayrılan saatler, onu tanımak ve onunla derin bağlar kurmak için faydalanacağınız ideal fırsatlardır. Siz onu emzirirken bebeğiniz size yakın olmaktan, sizin sıcaklığınızı, teninizin temasını hissetmekten ve kalbinizin sesini dinlemekten mutluluk duyar. Onu emziriken mutlaka göz teması kurmaya dikkat edin. Bu, onun kendisini güvende hissetmesini sağlar.
Aynı şekilde biberondan emzirirken de onu kucağınızda tutup gözlerinin içine bakarak ona sakinleştirici sözler söylemeniz, birbirinize yakınlaşıp bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ