3 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.307 kez görüntülendi.
3 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

3 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Şu ana kadar sallanıyordunuz, şimdi yuvarlanmaya hazır olun. Bebeğiniz şimdiden itibaren altı aylık olana kadar, yuvarlanmayı öğrenecektir. Gerinen ve sırtını yay gibi germeyi seven aktif bebekler, sırt üstü yatmayı ve çevresindeki görsel nesneleri izlemeyi seven olgun bebeklerden daha erken yuvarlanırlar.

Her iki bebek türü de karınları üzerinde sağa ve sola kıpırdanarak bu büyük yuvarlanma hareketi için egzersiz yapacaktır. Bu nedenle bebeğinizin düz bir zeminde geçirecek yeterli miktarda zamana sahip olması iyi bir fikirdir — ona zemin üzerinde yatma (veya zemin ya da döşeme üzerinde bir battaniyenin üzerinde yatma) ve gerinerek sizinle oynama fırsatı verin. Eğer gün boyunca araba koltuğunda, salıncakta, zıplama koltuğunda veya askıda kalırsa, yuvarlanma egzersizleri yapamaz. Muhtemelen bebeğinizin “mini doğrulma hareketlerine” başladığını ve sonrasında kendisini sırt üstü attığını göreceksiniz. Sonunda yeniden karnının üzerine gelmeyi öğrenecektir.

Bebeğiniz muhtemelen battaniye veya yastık ile desteklendiğinde dik oturabilir. Eğer ileriye doğru düşmeden veya yana devrilmeden kısa sürelerle bunu yapabilirse, bir puset içerisinde veya kanepe üzerinde yanınızda dik oturtarak yeni manzaralar görmesine imkan sağlayın. (Desteklenen bir bebeği tek başına bırakmayın. Sabit bir oturak bile yana devrilebilir.)

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bebekler ilk üç ay boyunca sık sık ağlama eğilimi gösterirler. Bu nedenle işin en kötü kısmı neredeyse bitmek üzeredir. Şu andan itibaren herhangi bir zamanda, büyük bir azalma fark edebilirsiniz.

Şimdi neler yapabilirsiniz?

İyi uyuyan bir bebek yetiştirin

Tipik bir yenidoğan günde 16 ile 18 saat arası uyur, ve bebeğiniz 6 haftalıktan 6 aylık olana kadar gece boyunca uyumaya başlamalıdır. Bu sihirli dönüm noktasının ne zaman gerçekleşeceği hem bebeğinizin bireysel gelişimi hem de sağladığınız sağlıklı uyuma alışkanlıklarına bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bunun için bazı ipuçları:

Tutarlı bir uyku rutini geliştirin
. Neredeyse her akşam aynı saatte aynı şeyleri yapmak bebeğinizin uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olur. Örneğin banyo yaptırmak, kıyafetlerini değiştirmek, beslemek, uykuya dalmadan ancak mayışana kadar sallamak, yatağına koymak bu amaçla yapabileceğiniz aktivitelerdir.

Ortamı uyku için hazırlayın. Bebeğinizi yatağına koyduğunuz zaman, lambalar söndürülmüş ve perdeler kapalı olmalı. Bebeğinizi görmenize olanak sağlayacak bir beşik lambası veya gece lambası kullanın. Oda sessiz olsun veya evdeki seslerin odaya ulaşmasını engellemek için hafif sesli bir makine veya ninni kaseti kullanın.

Bebeğiniz kollarınızda uyuyana kadar beklemeyin. Bebeğiniz mayışınca fakat hala uyanıkken yatağına koyun. Bu, sallanmadan veya beslenmeden kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Böylece daha sonra tekrar uyandığında, onu sallamanız için ağlamadan yeniden kendi kendine uykuya dalabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ