3 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 775 kez görüntülendi.
3 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

3 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin çıkardığı sesler ve agulamaları muhtemelen daha da güçlenmektedir, fakat şimdi aynı zamanda ahenkli sesler de çıkarır, anlaşılmaz bir biçimde p, b, m ve l harflerini söyler. Böylelikle ilk kelimeleri olan “ma ma” ve “da da” ortaya çıkar. İlk başta, siz öyle olmasını istemenize rağmen bu sesleri belirgin herhangi bir anlamla ilişkilendirmez. Sadece bunlar, onun için çıkarması en kolay olan seslerdir. Fakat bu kelimeler için ona vereceğiniz büyük tepki, bunları tekrarlaması konusunda onu cesaretlendirir.

Ayrıca dikkatinizi çekmek için sesini nasıl kullanacağını da bilir. Bebeğiniz ile sohbet etmeniz her zamankinden daha da önemlidir. P-p-p-p seslerini mırıldandığı zaman, bu sesleri tekrar ona taklit edin. Ayrıca çok sayıda gerçek kelime kullanın. Bebeğinizle konuşurken onu adıyla çağırın. Ona şarkı söyleyin. Bebekler ebeveynleri kendisine şarkı söylediğinde kucaklanmayı ve yakın tutulmayı severler. (Hiç ninni bilmiyor musunuz? Favori şarkılarınız da işe yarayacaktır)

Problem & Çözüm

Henüz bir programınız yok mu?

3 ayın altındaki bebekler uyuma ve beslenme konusunda içsel döngüleri takip ederler. Yaklaşık üçüncü ayda, bu içsel döngülerin ve dış dünyanın, yani sizin oluşturduğunuz rutinlerin bileşiminden etkilenmeye başlarlar. Bazı bebekler doğal olarak ve kolay bir şekilde ebeveynlerinin ev işleri ritimleriyle uyurlar. Bazı bebekler ise daha düzensiz bir hassasiyete sahiptirler. Verdiğiniz ipuçlarına karşı daha fazla dirençlidirler.

Beslenme, oyun zamanı, banyo ve alışveriş gibi konularda sabit bir günlük program oluşturarak huysuz bir bebeğin mizacını düzene sokabilirsiniz. İdeal olarak, bebeğinizin doğal eğilimlerine uyum göstererek çalışmaya çalışın. Gün içerisinde belirli davranışları sergilediği belirli zamanlar olup olmadığını anlamak için bir günlük tutmaya çalışın. Örneğin, eğer öğleden sonra huysuzlanıyorsa, o zamanlarda ona daha fazla sarılın ve daha da fazla huysuzlanmadan sakinleşmesine yardımcı olun. Uykuların sayısını ve zamanını onun en yorgun olduğu zamanlara göre ayarlayın, fakat günlük aktiviteleri onun değil sizin kendi programınızın belirlemesini sağlayın. Bebeğinizin uyuması gereken zamanlarda başka işlerle uğraşmayın, aksi takdirde yaratmaya çalıştığınız programınızdan saparsınız.

Son olarak, mükemmellik ideallerinden vazgeçin: Sizin hazırladığınız programa göre davranmayı reddeden bir bebeğiniz varsa, bekleyebileceğiniz en iyi şey karışıklığın tamamen ortadan kalkması değil, ev işlerinin sadece biraz daha düzenli hale gelebilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ