3 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 878 kez görüntülendi.
3 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

3 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Şu an itibariyle bebeğiniz çevresindeki dünyanın pasif bir gözlemcisi olmaktan aktif bir katılımcı olmaya dönmüştür veya en azından böyle olmak istemektedir. Boyun kasları gitgide güçlenmekte ve baş kontrolü daha sabit bir biçimdedir. El-göz koordinasyonu da gelişiyor. Üzerinde dönen dönenceye takılmış nesnelere nasıl dokunduğunu ve yatağındaki oyuncakları izlemekle ve incelemekle ne kadar uzun süre geçirmeye başladığını görün. Şimdi arkasında olan şeyleri görmek için başını mümkün olduğu kadar çok çevirecektir. Bebeğinizi iyi desteklenmiş bir zıplama koltuğunda, araba koltuğunda veya kucağınızda dik oturtarak etrafına bakma yeteneğini teşvik edin.

Bu yaştaki bebekler ayakta durmaya da çalışırlar. Eğer bebeğiniz dizinizin üzerindeyken ayakta durmaya çalışıyorsa, bacakları en azından kısa bir süre bu yeni duyguyu deneyecek kadar kuvvetlenmiş demektir. Bebeğiniz bu hareketi yaparken çarpık bacaklı olacağından veya bacaklarının zarar görmesinden endişelenmeyin.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ebeveynlik babalar için de zor olabilir — yapılan bir çalışmada babaların üçte ikisinden fazlası bebeklerinin ilk dört ayı boyunca keyifsiz olduklarını bildirmişlerdir.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinize sevildiğini hissettirin

Sevildiğini bilen bir çocuk nasıl yetiştirebilirsiniz? Ona duygularınızı somut biçimlerde gösterin:
Sevginizi gösterin. “Bir bebeği şımartamazsınız” klişesi esasında doğrudur. Bebeğinizi kucaklayın, onu öpün, kucağınıza alın ve taşıyın. Bebeğinizin çok sayıda oyuncağa ihtiyacı yoktur, onun sadece sevgi dolu ebeveynlerinin ilgi ve şefkatine ihtiyacı vardır.

Bebeğinizle konuşun. Sakinleştirici ses tonunuz bebeğiniz için aşina olduğu bir mihenk taşı ve rahatlatıcı varlığınızın bir hatırlatıcısı olacaktır.

İhtiyaçlarına cevap verin. Basit gibi görünür, fakat güvenli bir çocuk için temel teşkil etmektedir. Bebeğiniz ağladığı zaman, neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışın. Yeni bir bez? Daha fazla süt? Uyku? Bazen bebekler özellikle yatma vakti gelmişse ve ondan uyuması bekleniyorsa, sebepsiz yere ağlayabilir ve siz bu durumda bir şey yapamazsınız. Fakat diğer zamanlarda, ihtiyaçlarına hemen cevap verin, böylelikle ona dikkat ettiğiniz gerçeği ile kendini daha da güvende hissedecektir.

Bebeğinize dokunun. Cilt teması sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Birçok bebek, bebek masajından hoşlanır ve bebek masajını öğrenmek kolaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ