3 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 856 kez görüntülendi.
3 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

3 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz kavrayabildiği herkese ve herşeye ulaşmayı ve dokunmayı sever. Artan koordinasyon ile birlikte, ilgisini çeken şeylere uzanabilir ve onları tutabilir. Beşiğini ve oyun parkını özellikle parlak ve titreşimli eğlenceli oyuncaklar ile donatarak, bebeğinizin kavrama becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir aktivite alanında veya spor salonunda vakit geçirmek de aynı etkiye sahiptir. Bebeğiniz her nesne kavrayışında, ellerini nasıl daha iyi kullanacağı hakkında yeni şeyler öğrenir. İlgisini canlı tutmak ve ona yeni bilgiler vermek için oyuncaklarını sık sık değiştirin.

Elinin yakınında bir oyuncak tutarak pratik yapmasına yardımcı olun, eğer ilgi gösterirse, oyuncağı kavrayacaktır. Oyuncağı kavradıktan sonra, tekrar elinize alın ve bu sefer biraz daha uzakta tutun, böylelikle oyuncağa uzanmaya çalışacaktır. Karnının üzerinde yatarken, erişebileceği yerin biraz daha uzağında yere de bir oyuncak koyabilirsiniz. Bu onu uzanmak, kımıldanmak ve emeklemek için teşvik edecektir.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, vücudunuz günlük yaklaşık yüzde 25 daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar, eğer normalde günlük 2,000 kalori alıyorsanız, emzirirken toplamda 2,500 kalori almalısınız.

Bakım & Beslenme

Gece boyu uyuma

Şu an itibariyle, çoğu bebek fiziksel olarak, beslenmeden tüm gece boyunca uyuma kapasitesine sahiptir. Bazıları geceleri daha uzun bir süre uyumaya başlamıştır bile (altı ile sekiz saat). Bazıları da 6 aylık olana kadar veya daha uzun bir süre bunu gerçekleştiremez. Her gece bebeğinizi aynı saatte yatağına koymanızı gerektiren bir uyku zamanı rutini oluşturarak bu hedefi gerçekleştirebilirsiniz.

Ebeveynlerin karşılaştıkları büyük sorunlardan biri de uyku zamanında bir bebeğin ağlamasına izin verip vermemektir — özellikle de ağlama çok uzun süre devam ediyorsa —. Çocuk doktorları bir bebeğin ağlamasına izin verip verilmemesi gerektiği konusunda uzlaşmaya varamamaktadırlar.

“Ferberizing” olarak adlandırılan uyuma yöntemini savunan Doktor Richard Ferber gibi bazı hekimler, çocuğunuzu uyuma konusunda eğitmek için bunun iyi bir yol olduğunu ileri sürmektedirler. Ferber yöntemi, bebeğinizin her gece gitgide daha uzun sürelerle ağlamasına izin verilmesini kapsar. Bebeğinizi gözetim altında tutmalı fakat yatağından kaldırmamalı veya kucağınıza almamalısınız, böylelikle sonunda yatağa girme zamanının uyuma zamanı olduğunu öğrenecektir. Buradaki düşünce çocuğun kendisi için neyin iyi olduğunu bilmemesidir ve istediği şeyi elde edene kadar ağlayacağıdır. Eğer gece ağlamalarına fiziksel temas ile karşılık verirseniz, bunları sadece devam ettirmiş olursunuz. (Ferberizing bir bebeğin gece boyu uyuyacak kadar sağlıklı ve büyümüş olduğunu varsaymaktadır).

Diğer uzmanlar da bebeklerin uyumak için rahatlatılmaları gerektiğini söylemektedirler. Hoş bir uyuma zamanı rutini geliştirin ve bebeğinizin geceleri daha fazla uyumasını sağlamak için her akşam onu biraz daha geç yatırın. T. Berry Brazelton gibi başka çocuk doktorları da ortada durmakta ve ebeveynlerin geceleri bebekleri her ağladığında odasına koşmamaları gerektiğini söylemektedirler; bazen bebekler biraz ağladıktan sonra kendi başlarına uykuya geri dönebilirler.

Elbette ki, bir çocuk için işe yarayan bir yöntem başka bir çocuk için uygun bir yaklaşım olmayabilir. Hangi yaklaşımı benimserseniz benimseyin, kendinizi rahat hissettirecek bir yaklaşım olduğundan emin olun. Eğer bebeğiniz hala gecenin ortasında beslenmek için uyanıyorsa, mümkün olduğu kadar tüm ışıkları kapatarak ve fısıltılı tonlarda konuşarak bu beslenme sürelerini kısa tutun. Eğer hala başlamadıysanız, gece beslemelerine son vermeye başlamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ