4 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 921 kez görüntülendi.
4 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

4 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bakın size kim bakıyor! Bebekler kendilerini aynada izlemeyi severler. Esasında, yüzler bebeğinizin bu yaşta çevresinde izlemeyi en çok sevdiği şeydir. Bebeğinizi aynanın karşısında tutun ve ne kadar mutlu olduğuna bakın. 7-8 aylık olana kadar aynadakinin kendi yansıması olduğunu anlamayacaktır, fakat görüntüyü sevecektir. Aynada ellerinin hareketi dikkatini çekecektir.

3-4 aylık bebekler ayrıca kendilerine üzerinde büyük bebek yüzlerinin olduğu kitapların gösterilmesini de severler (uzun bir dikkat süresi beklemeyin, fakat kısa bir süre de olsa dikkatini çekmiş olacaksınız). Dokunması hoş, sevimli, yumuşak ve kemirmeye karşı dayanıklı olan kitapları tercih edin. Dergilerdeki ve çeşitli ambalajların üzerindeki bebek resimleri de muhtemelen işe yarayacaktır, bu nedenle bu tür resimleri bebeğinizle paylaşın. İş insanlara bakmaya geldiğinde, elbette ki sizin yüzünüz bir numaradır!

Eğer bebeğiniz gece boyunca uyumuyorsa umutsuzluğa kapılmayın — birçok bebek 2 ile 6 ay arasında bunu bir alışkanlık haline getirir.

Bakım & Beslenme

Hala ilk katı gıdalarını almadı mı?

Bebeğinize katı gıdalar verme konusunda meraklı büyükanneler veya daha büyük çocuğu olan arkadaşlarınızdan sürekli uyarı alabilirsiniz. Bazı çocuk doktorları 4 aylık bebeklere katı gıda verilmesini tavsiye ederken, birçoğu 6 aylık olana kadar beklenmesi gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu geçişe kadar, bebeğinizin tüm beslenme ihtiyaçları anne sütü veya mama ile karşılanır. 4 ile 6 ay arasında herhangi bir zamanda, sindirim sistemi katı gıdaları beslenmesinin diğer parçaları olarak kabul etmeye hazır hale gelir.

Her bebek katı beslenmeye başlamak için farklı zamanlarda hazır olur. Hazır olduklarına dair bazı işaretler şunlardır:

• Sütten daha fazlasını ister ve günde sekiz ile on kez beslendikten sonra bile hala aç görünür.
• Çiğneme hareketlerine ve diş çıkarmaya başlar.
• Başını kontrol edebilir ve düz ve sabit bir şekilde tutabilir.
• Doğum ağırlığının iki katına çıkmıştır.

Birçok çocuk doktoru diğer yiyeceklere oranla daha az alerjiye neden olduğu için pirinç lapası ile başlanmasını tavsiye etmektedir. Günde anne sütü veya mama ile karıştırılmış bir yemek kaşığı tahıl ile besleyerek başlayın. Bir veya iki ay tahılla besledikten sonra, üç günlük aralıklarla yeni gıdalar vermeye başlayabilirsiniz. Bu aralıklar bebeğinizin yeni tatlara alışmasına olanak sağlar ve herhangi bir gıdaya karşı alerjik reaksiyonu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Elbette bebeğiniz bir yaşına basana kadar anne sütüne veya mamaya ihtiyaç duyacaktır, çünkü katı gıdalar anne sütü veya mamadan alınan önemli besinlerin yerini tutmaz ve inek sütü 12 aya kadar iyi şekilde tolere edilemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ