4 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 812 kez görüntülendi.
4 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

4 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin ses çıkarma yeteneği geliştikçe rasgele çıkardığı sesler artar. Bir şarkıcının ısınma egzersizleri yapması gibi bebeğiniz de ses çıkarmak için ağzını ve ses tellerini farklı şekillerde kullanmaya çalışır. “Ma ma” gibi iki heceli ses kombinasyonlarını duymaya başlayabilirsiniz (bu doğrudan size yönelik bir ses çıkarma biçimi değildir, fakat yine de duymaya değer!) Yüzünüzde birçok anlamlı ve duygusal ifadeler ile doğrudan onunla konuşarak bebeğinizi denemeler yapması için cesaretlendirin.

Bebeğinizi anlamamanıza rağmen, o sizi anlamaya başlıyor. Bu nedenle gün boyunca onunla konuşmanız önemlidir. Yaptığınız şeyleri ona anlatın: “Biberonun burada” “Banyo için hazır mısın?” Birkaç ay içerisinde “biberon” veya “banyo” kelimelerini kullandığınızda sizi mükemmel bir şekilde anlayacaktır. Sürekli onunla gevezelik etmek zorunda değilsiniz, bebekler sessizliği de severler. Yapmanız gereken tek şey onunla arkadaşıymışsınız gibi konuşmaktır. (Sohbet tek taraflı olmasına rağmen.)
Bebeğiniz 4 veya 5 aylıkken, isimlerini bilmese bile, iki farklı tondaki mavi rengin mavi ve yeşil renkten daha benzer olduğunu anlayabilir.

Bakım & Beslenme

Müziğin gücü
Sizi sakinleştiren veya mutlu eden müzik bebeğinizin üzerinde de aynı etkiye sahip olabilir. Müziğin okul öncesi dönemdeki ve daha büyük çocukların bilişsel becerilerinin gelişmesinde faydalı olduğuna dair kanıtlar bulunmasına rağmen, kimse bu hususu bebeklerde incelememiştir. Yine de, müzik bebeğinizin yaşamında farklı şekillerde faydalı bir rol oynayabilir:

Sakinleştirici olarak müzik. Sizin için işe yarıyor değil mi? Bebeğiniz huysuzlandığında veya ağladığında, kulağına ninniler söyleyin. Tekrarlayan sesler ve sizin tanıdık sesiniz bebeğinizin kendini daha da güvende hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir.

Rahatlatıcı fon sesi olarak müzik. Tüm gün boyunca TV veya radyoyu açık tutmak yerine, sürekli şarkı çalan bir radyo istasyonunu açmayı deneyin.

Güç kaynağı olarak müzik. Brigham Young Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, müzik dinletilen erken doğan bebeklerin müzik dinletilmeyen bebeklere oranla daha fazla kilo aldıkları, daha düşük kan basıncına sahip oldukları ve daha güçlü kalp atışlarına sahip oldukları tespit edilmiştir.

Herhangi bir müzik türünün diğerine oranla daha etkili olduğuna dair herhangi bir delil yoktur, bu nedenle istediğiniz müziği seçebilirsiniz. İstisna olarak: hayvan ve bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar rap, grunge ve head-banger rock tarzı müziklerin akortsuz ve kaotik ritimlerinin hem bitkilerde hem de hayvanlarda büyümeyi engellediğini ve hayvanlarda beyin yapısına zarar verdiğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ