4 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 790 kez görüntülendi.
4 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

4 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin güldüğünü duymak sadece eğlenceli olmakla kalmaz aynı zamanda duygusal ve sosyal açıdan geliştiğinin de bir göstergesidir. Bebeğin hoşuna giden bir şeyi gördüğünde veya yaşadığında kıkırdaması mizah duygusunun geliştiğini gösterir. Beyni de biraz antrenman yapar. Bebeğinizin ayak parmaklarını veya tombul baldırlarını hafifçe gıdıklayarak kıkırdamasını tetikleyin. Veya abartılı yüz ifadeleri ve eğlenceli hayvan sesleri, homurtular ve ıslıklar kullanarak ve dilinizle damağınızda “cık cık” sesleri çıkartarak küçük komedi rutinleri geliştirin. Eğer bebeğiniz dikkatinizi çekmek ve ona gülmenizi sağlamak için coşkulu bir şekilde bağırmaya çalışırsa şaşırmayın. (Eğer bebeğiniz çok hassassa çok fazla gürültücü veya ürkütücü olmayın. Bazı bebekler aşırı uyarıcı görüntü ve seslerden rahatsızlık duyabilir, çığlık tarzı bir ıslıktan ziyade hafif bir ıslığa daha iyi tepki verebilirler.)

Bebeğiniz sakin ve uyumlu olduğunda, bu tür eğlenceleri severler, çünkü bunlar olağandışıdır ve onu gülümsetir.

Bakım & Beslenme

Hava durumuna göre giydirmek

Çok mu sıcak? Çok mu soğuk? Bebeğinizin havaya uygun şekilde giyindiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bu konuda altın kural bebeğinizi sizin giydiğinizden bir kat daha fazla giydirmektir. Bebeğinizin size anlatmaya çalıştığı şeylere dikkat edin. Eğer ağlıyorsa veya huysuzlanıyorsa, üşümüş olabilir (eğer sıcaklamışsa tepki vermeye daha az meyillidir.) Bebeğinizin elleri, ayakları ve başı da iyi bir barometre olabilir. Çok soğuk veya çok sıcak olup olmadıklarını kontrol edin.

Bebeğinizi kat kat giydirerek farklı sıcaklıklara çabuk ve kolay bir şekilde alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kat kat giydirdiğinizde katlardan biri kirlendiğinde kıyafetini değiştirmeniz daha kolay olacaktır.

Yazın alınması gerekenler: Yüzünü ve kulaklarını koruyan geniş kenarlı bir şapka, doğal fiberlerden özellikle de pamuktan yapılmış bol giysiler. Kliması olan bir yere gitme ihtimaline karşı bebek çantanızda çorap ve hırka bulunmalıdır.

Kışın alınması gerekenler:
Kulaklarını saran ve sıcak tutan bir şapka, kol ve bacaklarını sarmak için çorap, patik ve eldiven (henüz ayakkabı gerekli değildir), vücudunu sarmak için sıcak tutan bir battaniye. Sıcaklığa bağlı olarak bir atlet, kazak ve tek parça yünlü bir giysi de iyi fikirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ