4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 864 kez görüntülendi.
4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz şu an muhtemelen nesnelere odaklanabilir ve onları izleyebilir. Yüzünün önünden bir oyuncak geçirerek veya önünde yavaşça bir ileri bir geri gidip gelmek suretiyle küçük bir “gözünü kaçırmadan bakma yarışması” yaparak ona yeni beceriler kazandırmaya çalışın. Gözlerinin size nasıl kilitlendiğini ve hareketlerinizi nasıl takip ettiğini izleyin. Bu beceri daha sonra ortaya çıkacak el-göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olacaktır.

İlk iki ay boyunca, bebeğiniz kısa bir süreliğine başını kaldırmayı ve dik tutmayı öğrenecektir. Bu size kaslarının ne kadar güçlendiğini gösterir. (Bazı bebekler ilk bir iki hafta içerisinde başlarını kaldırırken, çoğunun bunu başarması biraz daha uzun sürebilir.)

Bebeğiniz uyanık olduğu zaman, karnının üzerinde oynamasına izin verin, bu sayede boyun kasları daha da güçlenecektir. Bu, tüm bebeklerin sırtüstü uyumasının tavsiye edildiği gözönünde bulundurulduğunda, sırtüstü pozisyonda uzun bir süre geçirecek olmalarından dolayı özellikle önemlidir. Diğer zamanlarda başını ve boynunu mutlaka desteklediğinizden emin olun.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bebeğiniz 1-2 aylık olana kadar, ağladığında gözyaşı dökmez. Bunun nedeni doğumda gözyaşı kanallarının yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır.

Problem & Çözüm

Huysuz bir bebeği sakinleştirmek

Bağırmalar ve ağlamalar bebeğinizin önemli iletişim kurma yollarıdır. Bebeğiniz bunu istediği için bu ağlamalara cevap vermek biraz deneme-yanılma gerektirir. Aşağıda bebeğinizin anlatmaya çalıştığı bazı genel durumlar verilmiştir:

“Beni besle.”
Acıkmak bir bebeği mutsuz kılar. Bazıları beslenmeye başladıktan sonra bile huysuzlanmaya devam edecektir. Bu nedenle eğer biberon veya göğsünüz işe yaramıyorsa hemen pes etmeyin. Eğer beslenme saatiyse ve bebeğiniz diğer açlık işaretleri ile birlikte ritmik bir şekilde ağlıyorsa, sakinleşmeden önce tam olarak doyduğunu hissetmesi için midesinin dolması gerekebilir.
“Altımı değiştir.” Bazı bebekler ıslak veya kirlenmiş bezlerini umursamazlar. Bazıları ise bundan hemen rahatsızlık duyar ve size bunu bildirir.

“Kendimi iyi hissetmiyorum.” Acı acı ağlama bir hastalık belirtisi olabilir. Ayrıca, kaşındırıcı bir kıyafet gibi bir şeyin onu rahatsız ettiğini size bildirmesinin bir yoludur. Bebeğinizin çok fazla terleyip terlemediğini veya üşüyüp üşümediğini kontrol edin. Bu konuda altın kural, bebeğinizi kendi giyindiğinizden bir kat daha fazla giydirmek ve eğer terlemişse veya kendini rahatsız hissediyorsa bir katı çıkarmaktır.

“Beni buradan çıkarın.” Eğer oda çok gürültülüyse, ışıklar çok parlaksa veya çok fazla insan bebeğinize ilgi gösteriyorsa, bebeğiniz yüzünü yana çevirerek ve sinirlenerek aşırı uyarıcılara tepki verebilir.

“Yorgunum.”
Bebeğiniz ağlamaya başlamadan önce yorgunluk belirtisi olarak esnemelerini izleyin.

“Beni sev, beni kucakla.”
Eğer olası tüm nedenleri kontrol ettiyseniz ve bebeğiniz hala huysuzlanıyorsa, sadece kucaklanmak ve sallanmak gibi rahatlatıcı bir etkiye ihtiyacı olabilir. Bazı bebekler mekanik bir beşikte veya sallanan bir koltukta rahatlayacaktır. Bazıları ise kucaklanmayı diğerlerinden daha fazla tercih eder. Bebeğinizi çok fazla kucağınıza alarak, onu bu yaşta şımartmış olmazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ