5 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 831 kez görüntülendi.
5 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

5 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz yakın bir zamanda desteksiz oturma konusunda ustalaşacaktır. Bu dönüm noktasına ulaşmasına yardımcı olmak için, onu oturur pozisyonda destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin bir yana devrilmesini engellemek için, onu yarı yuvarlak bir yastık gibi sağlam fakat yumuşak olan bir şeyle destekleyin. Huysuzlandığında veya yorgun göründüğünde sırt üstü yatırın.

Bebeğinize farklı yerlerde oturma şansı verin ve onu bebek arabasıyla dışarı çıkarın. Bebeğinizin oturarak geçirdiği zaman denge becerisini geliştirmesine ve korumasına yardımcı olur ve denge fiziksel gelişiminin kilit bir parçasıdır. Dahası, oturarak yeni bakış açıları kazanmasını sağlamak bilişsel gelişimine de yardımcı olur. Başlangıçta, birkaç dakikalığına sadece “kurbağa oturuşu” yapabilecektir (sırtını kamburlaştırıp destek almak için kollarını ileriye uzatarak). Sonra yavaş yavaş dengesi ve gücü artacak ve çok fazla zaman geçmeden kendi başına oturabilecektir.

5 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

5 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Problem & Çözüm

Diş çıkarma
Bebeğinizin ilk dişinin çıkması — genellikle 4 ile 7 ay arasında olur — heyecan verici fakat yorucu bir deneyim olabilir. Dişler çıkmaya başlamadan önce bile, bebeğinizin diş etlerinin şişmesine ve ağrımasına neden olabilir, bunun sonucunda da huysuzlaşır ve geceleri uyanır. Diş çıkarma aşırı miktarda salyaya da neden olabilir. Bazı bebekler diş çıkarma sürecinden pek etkilenmezken, bazıları da günler veya haftalar boyunca huysuzlanabilir.

Bebeğinizin ağrılarını hafifletmek için: Temiz bir parmağınızı bebeğinizin dişetlerine sürtün. Ayrıca kemirmesi için ona kauçuk bir diş çıkarma halkası veya oyuncağı verebilirsiniz. Bunları birkaç dakika buzdolabında veya dondurucuda bekletmek daha da rahatlatıcı olabilir. Bebeğinize herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. Ağız yoluyla alınan analjezikler bebeğinizin dişetlerinin geçici olarak uyuşmasını sağlayabilir fakat bunlar da geğirme refleksini engelleyebilir veya alerjik bir reaksiyona neden olabilir. Bebeğinize asla aspirin vermeyin veya dişetlerine aspirin sürmeyin.

Diş çıkarma yaralarını tedavi etmek için: Eğer bebeğinizin çenesinde ve alt dudağında kızarıklık fark ederseniz, sürekli salyalar cildini tahriş ediyor demektir. Etkilenen alanı pamuklu bir bez ile hafifçe silin (sürtmeyin) ve bebeğiniz uyumadan önce saf vazelin sürün.

Gelecekteki problemlerden kaçınmak için: Diş çıkarmak iyi bir diş hijyeni konusunda dikkatli olmak gerektiği anlamına gelmektedir. Bazı uzmanlar nemli bir bez veya tülbent ile bebeğinizin dişetlerini ve dişlerini günde iki kez veya daha fazla silmenizi tavsiye etmektedirler, fakat yapmazsanız da bebeğinize zarar vermiş olmazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ