5 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 855 kez görüntülendi.
5 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

5 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin, sesinizi duyduğunda size döndüğünü fark ettiniz mi? Ayrıca yeni duyduğu seslerin nereden geldiğini anlamak için de tepki verebilir. Bebeğiniz kendi adını da tanıyabilir. Onunla konuştuğunuzda, ağzınıza bakabilir ve sizi taklit etmeye çalışabilir, bu nedenle onunla bol bol sohbet edin. Ayrıca başka şeylerle ilgilendiğiniz zaman, bebeğiniz sanki “Benimle konuş!” der gibi homurdanmaya ve bağırmaya başlayabilir.

İlgi isteyen bu ifadeler saatler süren bebek bakımından sonra sizin için gerçekten tatmin edici olabilir. Uzun süredir tek taraflı olan sohbetler gerçek anlamda karşılıklı bir ilişkiye dönüşmeye başlar. Eğer gitgide daha fazla sıklıkla her şeyi yere atmaya ve bebeğinizle oynamaya başlarsanız şaşırmayın. Bu günler ikiniz için gelecekteki eğlenceli günlerin sadece başlangıcıdır.

Bebeğinizi araba koltuğuna oturtmak bir araba kazasında ciddi şekilde yaralanma riskini yüzde 50’den fazla bir oranda azaltır.

Bakım & Beslenme

Gece beslemeleri sona eriyor

Eğer hala yapmadıysanız, gece beslemelerine son vermeye başlamanız iyi bir fikirdir. Neredeyse tüm bebekler 3 ile 6 ay arasında herhangi bir zamanda tüm bir geceyi beslenmeden geçirebilir.

Bir program oluşturun. Bebeğinizin beslenmesine, bağırsak hareketlerine ve uyuma düzenine bakın ve bu çerçevede bir program oluşturun. Banyo ve dışarıda dolaşma gibi günün diğer önemli faaliyetlerini de bu programa dahil edebilirsiniz. Bu, bebeğinizin gün ilerlerken neler bekleyeceğini öğrenmesine yardımcı olur ve buna göre davranır.

Beslenmenin bebeğinizin yatma zamanı rutininin bir parçası olmasından kaçının. Böylelikle bebeğiniz yiyeceği uyku ile bağdaştırmaz. Eğer yetişkinlerde olduğu gibi bebeğiniz gecenin bir yarısı birkaç dakikalığına uyanırsa, tekrar uykuya dönmek için biberon veya meme isteyebilir. Eğer beslenme uyku öncesi planınızın bir parçası ise, bebeğinizi rutin bir şekilde daha erken beslemeye başlayın ve yatağa gitmeden önce banyo gibi farklı şeyler yapın. Yavaş yavaş uyku zamanı verilen yiyecek miktarını azaltın ve sonunda uyku öncesi beslenmeye tamamen son verin.

Bebeğiniz geceleri uyandığında, onu tekrar uyutmak için beslemekten kaçının. Bunun yerine, bebeğinizi sesinizle sakinleştirebilir veya onu hafifçe okşayabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız onu kucağınıza almadan sakinleştirmeye çalışın. Emzik veya parmak emme gibi kendi kendini sakinleştirme tekniklerinin teşvik edilmesi önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ