5 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 961 kez görüntülendi.
5 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

5 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Artık nesneleri bebeğinize uzatabilirsiniz — çünkü el kontrolü gelişiyor. Kendisine doğru yaklaşan nesneleri incelediğini ve onları tutmaya çalıştığını görebilirsiniz. 5 aylık bebeklerin büyük bir kısmı bir nesneyi sadece kısa bir süre tutabilir ve sonra düşürür. Eğer nesneleri alıp tekrar ona vererek bebeğinizle oynarsanız, bebeğiniz bu hareketleri tekrar tekrar yaparak uzun bir zaman geçirecektir. Onu bu oyunda şımartmanız neden-sonuç ilişkisinde temel bir dersi öğretmenize de yardımcı olur — uzun süre geçmeden daha sesli kıkırdamalar ile daha iyi öğrenecektir.

Bebeğinizin dokunması ve tutması için çeşitli güvenli nesneler ve oyuncaklar edinerek bebeğinizin oyununu destekleyin. Şimdi nesnelere kendisi uzanabildiği için, yutabileceği ve ona zarar verebilecek nesneleri uzağında tutmalısınız. Bir nesneyi göz açıp kapayıncaya kadar aldığını görünce şaşıracaksınız. Bebeğiniz kısa bir süre sonra kendi biberonunu kendisi tutabilecek olmasına rağmen kendi başına elinde bırakmayın.

Bebeğiniz ilk yılında yaklaşık 3000 bez kirletecektir.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Akıllı ve meraklı bir çocuk yetiştirin

Bebeğiniz şimdiden meraklı bir öğrencidir. Onun gelişimini desteklemek için, şu dört adımı uygulayabilirsiniz.

1. Bebeğinizin farklı çevreleri, aktiviteleri ve insanları görmesini sağlayın. İster düzenli (günlük faaliyetleriniz gibi) isterse yeni ve sıradışı (özel dışarı gezmeleri) olsun, her etkileşim bebeğinizin duyularını uyarır ve merakını harekete geçirir. Bebeğinizle çok farklı yerlere gitmek ve gördüğünüz, duyduğunuz, kokladığınız ve dokunduğunuz şeyler hakkında onunla konuşmak için çaba gösterin.

2. Evinizi bebeğinizin için güvenli hale getirin. İyi öğrenciler meraklı kişilerdir. Ve bebeğinizin merak düzeyini artırmanın en iyi yolu güvenli bir şekilde araştırma yapabileceği bir ortam sağlamaktır. Ayrıca, ulaşabileceği alan içerisinde ne kadar az tehlike olursa, siz de o kadar daha az sınırlar belirlemek ve hayır diyerek bebeğinize müdahale etmek durumunda kalırsınız. Başka bir deyişle, çevreyi cazip fakat güvenli hale getirin.

3. Bebeğinizin oyun zamanlarının tadını çıkarın. Farklı şekillerde, renklerde, dokularda ve seslerde oyuncaklar alın. Bazen tek başına oynamasına izin verin ve diğer zamanlarda onunla birlikte oynayın — her iki şekilde de bebeğinizin zihni egzersiz yapar. Bir oyuncak veya aktivite ile ilgili olarak bebeğinize yardımcı olmayın, bu sayede bebeğiniz kendi başına deneyim kazanıp öğrenebilir (fakat eğer zorlanmaya devam ederse ve sinirlenmeye başlarsa yardımcı olabilirsiniz). Bebeğiniz aranmaya ve huysuzlanmaya başlamadan önce oyun zamanına son verin — bunlar aşırı uyarıldığına dair işaretlerdir.

4. Evinizde çok sayıda bebek kitabı bulundurun. Düzenli olarak bunları bebeğinizle beraber inceleyin, resimleri gösterin ve onlar hakkında konuşun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ