5 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 828 kez görüntülendi.
5 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

5 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin huysuz olduğu zamanlarda gelişimi sizin lehinize olur: Dikkati gitgide artmaktadır. Çevresindeki dünyaya karşı yoğun bir ilgi duyar, hızla gelişen beyni yeni ve farklı olan şeylere odaklanır. Bu nedenle bebeğiniz biraz meraklı olduğu zaman, onun yeni şeylere duyduğu ilgiyi lehinize kullanın ve eğlenceli bir ses çıkarın, şarkı söyleyin, yavaşça bir kaba vurun , normalin dışında herhangi bir değişiklik huysuz tavrından kurtulmasını sağlayabilir. Bazen sadece onunla birlikte dışarıda yürüyüş yapın.
Elbette, dikkat çeken bu tür şeyler hızla etkisini kaybedebilir, bu nedenle bebeğinizin keyfini bozmamak için farklı oyunlar geliştirmeyi deneyin. Ayrıca, huysuzluğun temel nedenlerinden birinin de temel ihtiyaçları olabileceğini unutmayın: altını değiştirin, acıkmışsa besleyin, gazını çıkartın veya uykusu varsa uyutun. Eğer temel ihtiyaçlarının tamamı karşılanmış ise, manzara değişikliği veya bebeğinizle oynayacağınız bir oyun sıkılganlığını giderecektir.

Bir bebeğin büyüyen vücudu için çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Eğer sizinle aynı büyüklükte olsaydı, günlük kalori ihtiyacınızın iki katına ihtiyacı olurdu.

Bakım & Beslenme


Mama sandalyesi güvenliği

Bebeğiniz güçlenip oturma yeteneği kazandıkça ve katı gıdalara geçince, mama sandalyesi için hazır olacaktır. Bebeklerin ve küçük çocukların karşılaşabilecekleri en yaygın kazalardan biri mama sandalyesinden düşmektir, bu nedenle evinizde mama sandalyesi kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Geniş bir tabanı olan dayanıklı bir mama sandalyesi seçin. Kolay devrilmemeli, keskin kenarları olmamalı (veya ahşaptan yapılmış ise kıymıkları olmamalı) ve bebeğiniz için uygun olmalıdır (oturma kısmının ne kadar derin olduğuna ve bebeğinizin ne kadar bir kıpırdama alanına sahip olduğuna bakın). Küçük bir bebek için her zaman emniyet sistemi kullanın. Bebeğinizin poposu ve bacakları arasından geçebilecek bir emniyet kemeri ve güvenilir bir kilidi olmalıdır. Şeritler ayarlanabilir olmalıdır — ve her ayarlama güvenli olacak şekilde yapılmalıdır. Eğer sandalyenin tekerlekleri varsa, bunlar kilitlenebilir tür olmalıdır.

Bebeğiniz uygun şekilde emniyet altına alındığında bile, güvenlik önlemlerine tamamen güvenemezsiniz. Bebeğiniz mama sandalyesindeyken gözünüzü üzerinden ayırmayın. Bebeğinizi beslenme süresinden daha uzun bir süre sandalyede bırakmayın — başlangıçta desteksiz uzun süre oturmak bebeğiniz için zor olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ