6 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.038 kez görüntülendi.
6 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

6 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz tam olarak oturabildiğinde, dünyaya tamamen farklı bir açıdan bakabilir  ve siz de ona farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Şu an itibariyle, birçok bebek biraz destekle en azından kısa süreli oturma veya kolları üzerinde ileriye doğru eğilerek kendilerini dengede tutma gücüne sahiptir ve 7 aylık olduklarında, bebeklerin çoğu tek başlarına oturabilir. Bebeğinize oturması için birçok fırsat verin bebeğinize farklı oyuncaklar sunarak veya onunla birlikte oturup kitaplara bakarak bebeğinizin dikkatini canlı tutabilirsiniz.

Bağımsız oturma tek başına önemli bir beceridir, fakat aynı zamanda emeklemeyi öğrenme yolunda büyük bir adımdır. Bebeğiniz oturabildiğinde, elleri ve dizleri üzerinde durması sadece zaman, güç ve koordinasyon meselesidir. Bazı bebekler 6. ay itibariyle emeklemeye başlar veya ileriye atılmak gibi diğer erken hareket yeteneklerini geliştirebilir, fakat birçok bebek 7 ile 9 ay arasında emeklemeye başlar. Bebeğiniz oturmaya başladığında uzanabileceğinin biraz ötesine oyuncaklar koyarak bu hareketi teşvik edebilirsiniz.

Bebeğiniz yetişkinlerin ayırt edemediği farklı dillerdeki sesleri duyabilir. 6 aylık olduğunda bunları gösterir.

Bakım & Beslenme

Bardak kullanımı

Bebeğinizi bardak kullanımına başlatmak için çok erken değildir. Birçok bebek ilk yudumlarını 4 veya 5 aylıkken alır ve 6 ile 12 ay arasında herhangi bir zamanda bir bardağı tutabilir.

Parlak renkli ve üzerinde resim olan bardaklar alarak bebeğinizin dikkatini çekmeye çalışın. Emzikli kapağı olan bir bardağın kullanımı bebeğiniz için daha kolay olabilir, dökülmeyen türler de dağınıklığı engeller. Pipetli bir bardak da iyi bir öğrenme aracı olabilir, fakat temizlenmesi zordur. Başlangıç modeli olarak her iki yanında tutamakları olan bir bardak tercih edin, çünkü bebeğinizin bunu tutması daha kolay olacaktır ve elbette, kullandığınız bardak kırılmaz olmalıdır çünkü sık sık yere atılacaktır.

Bardağı yavaş yavaş kullandırmaya başlayın, başlangıçta bardağı günde bir kez kullanabilirsiniz. Bebeğinizi güvenli bir şekilde ve dik tutarak, bardağı ağzına getirin ve çok hafif eğin. Bebeğiniz şapırdatma ve içme egzersizleri yaparken biraz kirlilik yaratacağı için sabırlı olun.

Eğer bebeğiniz bardak kullanmada sorun yaşarsa, farklı bir tür veya markayı deneyin. Bazı bardaklarda oldukça işe yarayan bir kapak vardır ve sıvının dışarıya akmasını engeller. Bebeğiniz aynı zamanda biberon emziği gibi akan bir bardağı daha kolay ve çekici bulabilir. İçmek emmekten farklı olduğu için, bazı ebeveynler kapaksız bir bardak kullanmayı daha kolay bulmaktadırlar; bebek bunun yeni bir beslenme kaynağı olduğunu anlayana kadar, bardağı bebeğin ağzına doğru hafifçe eğerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ