6 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 888 kez görüntülendi.
6 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   6 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

 

Bebeğinizin gitgide artan mırıldanmaları konuşmaya gitgide daha da yaklaştığını göstermektedir, fakat kelimeleri ve cümleleri anlaşılır bir şekilde birleştirmesi için henüz aylar vardır. Farklı tonlarda sürekli tekrarlanan aynı heceler duyabilirsiniz. Veya bebeğiniz iki veya üç farklı heceyi birleştirerek daha komplike sesler de çıkarabilir. Bebeğiniz esasında dilini veya dudaklarını farklı pozisyonlara getirerek çıkarabileceği seslerin denemesini yapmaktadır — tıpkı yeni bir enstrüman deneyen bir müzisyen gibi.

Bebeğinizin bu kelimeleri telaffuz etmeye başlamadan önce çıkardığı seslerin bir anlamı yoktur, fakat ona ilgi göstermeniz gücünü ve nihai amacını öğrenmesinde yardımcı olur. Sanki bebeğinizi anlıyormuşsunuz gibi onu dikkatli bir şekilde dinleyin, onunla konuşun. Bu ayrıca bebeğinize hayvan seslerini tanıtmanız için uygun bir zamandır (“mee” veya “vak vak” gibi), bu yenilik onun için çok eğlenceli olabilir.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

6 aylık ve 3 yaş arası çocuklarda kulak enfeksiyonları yaygındır. 3 yaş itibariyle, çocukların yüzde 70’inden fazlası en az bir kez kulak enfeksiyonuna yakalanır.

Bakım & Beslenme

Katı gıdalara başlama

6 aylık bebeğiniz katı gıdalara hazır olduğuna dair işaretler gösterebilir. Bunlar:

• Ağırlığının iki katına ulaşmıştır veya 7 kilo civarındadır
• İştahı artmıştır
• Yiyeceklere meraklıdır (sanki istiyormuş gibi davranır)
• Biraz destekle dik oturur ve başını sabit tutar
• Yiyecekleri yutmak için ağzının arka kısmına kaydırabilir

Eğer bebeğiniz hazırsa, hazır mama veya anne sütü ile karıştırılmış bir veya iki çay kaşığı pirinç gevreği ile başlayın. (Herhangi bir hububat ilk gıda olarak kullanılabilir, fakat birçok doktor herhangi bir alerjiyi tetiklemeyen pirinci tavsiye etmektedir). Bebeğinizi emzirdikten veya biberonla besledikten sonra, kauçuk uçlu bir kaşıkla bu yiyeceği bebeğinize verin. Zamanla, besleme sıklığını birkaç yemek kaşığına çıkarın ve lapa halindeki pirinç miktarını artırın.

Bebeğiniz günde yarım bardak pirinç yediğinde, süzülmüş veya püre halindeki meyve ve sebzelere geçebilirsiniz. 1 yaşına gelene kadar bebeğinizin anne sütüne veya mamaya olan ihtiyacı devam edecektir. Yeni yiyecekleri üç gün veya daha fazla süre arayla verin ve bir seferde tek yiyecek verin, böylelikle herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını izleyebilirsiniz. Bebek yiyeceği kavanozlarındaki damga ve son kullanma tarihini kontrol edin ve kapağın üst kısmındaki butonun açılmadığından emin olun (bu, ürünün taze olduğunu gösterir). Eğer kalanları saklamak istiyorsanız, kullanacağınız miktarı kavanozdan alın ve bir kaba koyun — “kullanılmış” bir kaşığı yiyeceğe batırmak bakterilerin bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin doğrudan yediği bir kavanozdan yeniden yiyecek almamak en iyisidir. Yenilmeyen kısımları kaptan atın. Bebek yiyeceğinin ısıtılması gerekli değildir, fakat eğer ısıtırsanız, sadece ılık olmasını sağlayın. Mikrodalga dengesiz ısıtmaya neden olabilir. Daha da iyisi bebeğinizi oda sıcaklığındaki yiyeceklere alıştırın, bu sizin için de iyi olacaktır. 1 yaşından önce bebeğinize asla bal vermeyin, çünkü gıda zehirlenmesine neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ