6 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 793 kez görüntülendi.
6 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  6 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı 

 

Bebeğiniz karnından sırtına doğru dönebilir veya tam tersini yapabilir. Bunu uyurken de yapabilir. Sırtüstü uyuması en uygun pozisyon olmasına ve onu yatırdığınızda koymanız gereken pozisyon bu olmasına rağmen eğer dönerse endişelenmeyin. Bebeğiniz uyurken pozisyonunu değiştirmenize gerek yoktur. Bebeğinizin Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riski bu yaşta azalır. Dönen bir bebek için yüksek bir yüzeyden düşmesi daha büyük bir tehlikedir. Örneğin bir yetişkin yatağına veya alt değiştirme masasına yatırdığınızda gözlerinizi asla onun üzerinden ayırmayın, çünkü kolaylıkla yuvarlana yuvarlana kenara kadar gelebilir ve oradan yere düşebilir. Yer seviyesinden yukarıda herhangi bir yüzeyde olduğu zaman, gözlerinizi üzerinden ayırmayın.

Yuvarlanma ve oturma gibi dönüm noktalarının bebekten bebeğe değişiklik gösterdiğini unutmayın. Örneğin tombul olan bir bebeğin dik oturması daha zordur ve bebek kolaylıkla devrilebilir. Diğer yandan, bu davranış yuvarlanmayı daha hızlı öğrenmesine yardımcı olabilir. Başka bebeklerle karşılaştırma yapmayın ve bunun yerine bebeğinizin ustalaşmaya çalıştığı sürekli gelişimsel hareketlere odaklanın.


Bakım & Beslenme

Banyo küveti güvenliği
Bebeğiniz bağımsız bir şekilde oturabildiği zaman, “büyük bir küvet” içerisinde banyo yapmaya başlamak için hazırdır. Aşağıda banyonun güvenli olması için bazı ipuçları verilmiştir:

Bebeğinizi izleyin. Banyo sırasında bebeğinizi sürekli gözetim altında tutun. Bebekler az miktarda su içinde bile boğulma riski taşırlar. Dayanıklı ve su geçirmez bir banyo oturağı bebeğinizin kontrol edilebilir bir pozisyonda olmasına yardımcı olur, fakat güvenliğini garanti etmez. Bebeğinizi gözetimsiz bırakmayın.

Düşmeleri engelleyin. Bebeğinizin oturması için küvetin içine kauçuk bir minder koyun. Başlangıçtan itibaren küvette oturmayı, asla ayakta durmamayı bir kural haline getirin.

Su sıcaklığını izleyin. Su sıcaklığını 36 derece ile 38 derece arasında tutun. Su ısıtıcınızı 49 dereceden yükseğe ayarlamayın.

Banyoyu güvenli bir şekilde hazırlayın. Küveti bebeğiniz oturduğunda bel yüksekliğini geçmeyecek şekilde doldurun. Bebeğinizi küvete koymadan önce suyu açın ve bebeğinizi küvete koyduğunuz zaman musluklardan ve hortumdan uzak tutun.

Uygun bir temizlik ürünü kullanın. Yetişkin sabunları, şampuanları ve banyo köpükleri bebeğinizin cildini tahriş edebileceği için, onun cildine özel olarak geliştirilmiş bir banyo ürünü kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ