6 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 801 kez görüntülendi.
6 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

           6 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz artık zıplamaya hazır zira küçük bacak kasları sizin tarafınızdan desteklendiğinde çok kısa bir süre kendi ağırlığını taşıyacak güce ulaşmaktadır. Eğer bebeğinizin uyluklarınız üzerinde dik durmasını desteklerseniz, zıplamaya başlama ihtimali yüksektir. Zıplama bacakları için iyi bir egzersizdir ve ayakta durmasına, emeklemesine ve son olarak da yürümesine yardımcı olacaktır. Bu heyecan verici gelişme aynı zamanda, bebeğiniz emeklemeye başladığı zaman evi onun için güvenli hale getirmeniz gerektiğinin de bir hatırlatmasıdır.

Bebeğinizin bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olmanızın bir başka yolu da bebeğinizi oturur pozisyondan ayakta durur pozisyona kaldırmaktır. Bazı bebekler ayakta durmayı severken, bazıları da kaldırdığınızda ayağa kalkması gerektiğini anlamazlar.Ebeveynler arasında yapılan bir çalışma 6 aylık altı çocuktan birinin düzenli bir şekilde gece boyunca uyuduğunu ve bazılarının da gece sekiz defaya kadar uyanabildiğini göstermiştir.

Problem & Çözüm

Uyku destekleri

Bebeğiniz sadece sallandığında veya biberon emdiğinde— başka bir deyişle, ona yardımcı olmak için hazırda bekliyorsanız – uyuyorsa ne yaparsınız? Bu uyutma şekilleri bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olabilir, fakat dezavantajı bebeğin kendini sakinleştirmesini (“kendi kendini sakinleştirme” olarak adlandırılır) öğrenmesine engel olmasıdır ve bu da eğer bebeğiniz gecenin bir yarısı uyanıyorsa bir problem olabilir. Müzik çalmak veya gürültülü ortam, sallama, emzirme ve emzik verme – deliksiz bir uykuya geçene kadar – bebeğinizin uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu diğer destek örnekleridir, fakat uzun vadede bebeğinizin doğal uykuya dalma yeteneğini kaybetmesine neden olabilir.
Bebeklere kendi kendilerine uykuya dalmayı öğretmek önemlidir. En iyi yöntemlerden birisi bebeğiniz yatağa konulmak ve uykuya dalmak için hazır olana kadar onu rahatlatan ve sakinleştiren uyku zamanı ritüelidir. Her gece, aynı uyku zamanına bağlı kalın ve aynı aktiviteleri aynı sırada yapın. (Ayrıca, bebeğinizin 2 yaşına kadar parmağını emmesine izin vermek de iyidir.)

Oluşturacağınız uyku zamanı ritüelinde bebeğinizin uykuya dalması için bağımlı hale geldiği harici destekler olmamalıdır. Rutininize banyo yaptırmayı, altını değiştirmeyi, kitap okumayı, ninni söylemeyi veya kucaklamayı da dahil edebilirsiniz. Bu aktiviteler bebeğinizi uyutmak için değil sakinleştirmek için kullanılmalıdır. Genel olarak, eğer bebeğiniz yatağına konulacak kadar uykulu değilse, uykularını kısaltmaya çalışın.

Eğer bebeğiniz belirli bir uyku desteği için arkadaşlığınıza veya gürültüye ihtiyaç duyuyorsa, tutarlı bir şekilde, nazikçe ve kararlı bir biçimde karşı çıkın. Bazı uzmanlar bebeğinizin odasından ayrılmanızı ve geri dönmeden önce birkaç dakika beklemenizi ve ziyareti kısa tutmanızı tavsiye etmektedirler. Sonraki “çağrılara” cevap vermek için biraz daha fazla bekleyin.

Bebeğiniz büyüdükçe uyumasına yardımcı olması için belirli bir battaniyeye, doldurulmuş oyuncağa, veya kullanabileceği – ve kontrol edebileceği – başka bir objeye bağlanabilir. Parmak emme gibi bu tür şeyler olumlu uyku destekleridir çünkü bir çocuğun kendi kendine uykuya dalmasına yardımcı olabilirler — ve bebeğiniz varlığınıza ihtiyaç duymaz. Bu tür eşyaları alırken, yatağına konulan yumuşak ve kabarık eşyaların Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini artırdığını unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ