6 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 1.007 kez görüntülendi.
6 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

    6 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz size gülümsedi mi? Eğer hala gülümsemediyse, kısa zamanda yapacaktır. Altıncı haftada, bebeklerin neredeyse yarısı ebeveynlerini tanıyabilirler ve bu bebeklerin büyük bir kısmı anne veya babasını gördüklerinde heyecanlı bir şekilde agulayarak gülümserler. Bu “sosyal gülümseme” bebeğinizin sosyalleşme yeteneği geliştirdiğine dair ilk işaretlerden biridir. Ayrıca, bebeğinizin başardığını gördüğünüz duygusal açıdan tatmin edici dönüm noktalarından biridir.

Hepsi bu değil. Bebeğiniz aynı zamanda gözlerini kısabilir, dudaklarını büzebilir, kaşlarını kaldırabilir ve gözlerini tamamen açabilir. Bu noktada tavırları bilinçli değildir — gözlerini kıstığı zaman, derin düşüncelere daldığını düşünmeyin. Fakat bebeğiniz davranışlarınızı yakından izliyor ve gördüğü modelleri farklı yüz ifadeleri ile deniyor. Bunu yaparak, bebeğiniz dünyaya alışmak için kendisine yardımcı olabilecek iletişim becerilerini öğrenme konusunda gitgide daha yetenekli olmaktadır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bebeğinizin saçları kalıcı değildir. 6 aya kadar hepsini kaybedebilir ve sonrasında çıkacak saçlar tamamen farklı bir renkte ve biçimde olabilir.

Bakım & Beslenme

Anne sütü pompalama

Göğüs pompası, hızlı bir şekilde sütünüzü sağmaya olanak sağlayarak bebeğinize uzak olduğunuzda onun anne sütü ile beslenmesini sağlar. Eğer tekrar çalışmaya başlayacaksanız pompalama bebeğinizi anne sütü ile beslemeye devam etmenize ve uzakta olduğunuzda bile kendinizi bebeğinizin yanında hissetmenize olanak sağlayacaktır. Evdeyken bile, bebeğinizi bakıcıya veya babasına bırakacağınız zaman pompalanmış süt içeren biberonlar işe yarayabilir. Göğüs pompası kullanmak süt üretiminizi artırabilir, emme yeteneği olmayan erken doğmuş bir bebeğin beslenmesini kolaylaştırabilir veya tıkanmış göğüs ağrısını azaltabilir.

Bazı kadınlar elle çalışan hafif pompaları tercih etmektedirler, bu pompalar sadece bir miktar süte ihtiyacınız olduğunda çalıştırılması daha kolay ve daha ekonomiktir. Fakat birçok kadın elektrikli pompaları tercih etmektedir. Kullanımı daha kolaydır ve daha çabuk çalışır. Elektrikli pompalar bebek ürünleri mağazalarından satın alınabilir.

Anne sütü biberonlarda veya bebek sütü saklamak için yapılmış özel poşetlerde saklanmalıdır. Sütü koyduğunuz kap üzerine tarih yazmayı unutmayın. Buzdolabında saklanan sütleri 72 saat içerisinde kullanın. Eğer sütü dondurursanız, üç aya kadar saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ