7 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 893 kez görüntülendi.
7 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

7 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz bir nesneyi kavrama konusunda uzmanlaştıktan sonra bir sonraki heyecan verici aşama gelir (fakat ustalık gerektirir): nesneyi bir elinden diğerine geçirmek. Şu an için, bebeğiniz her iki eliyle birlikte o kadar çok deneme yapar ki sağ elini mi sol elini mi kullanacağını anlayamazsınız. Aslında bebeğinizin solak olup olmadığının belli olmasına daha çok zaman vardır. (9 aylıkken bir tercih ortaya çıkabilir, fakat bebekler bundan sonra bile, bazen okula başlayana kadar her iki elini de iyi şekilde kullanabilirler).

Bebeğinize oynayabileceği ve araştırabileceği farklı dokular ve renklerde oyuncaklar ve ilginç (fakat güvenli) nesneler verin. Favoriler arasında ıslık çalan veya öten oyuncaklar, zıplayan titreşimli oyuncaklar, yanıp sönen lambaları veya müziği olan oyuncaklar ve kumaştan veya lastikten yapılmış yumuşak toplar yer almaktadır. Bebeğinizin ilgisini canlı tutmak için birkaç günde bir oyuncaklarını değiştirin.

Günlük bebek bakımı
Birçok uzman bebeklerin ve küçük çocukların kaliteli ve iyi bir bakımla iyi bir şekilde büyüyebilecekleri konusunda hemfikirler. Fakat bir yuva ya da bakım merkezi seçerken bebeğinizin göz önünde bulundurulması gereken özel ihtiyaçları vardır. Yuvanın güvenliği, lisanslı olması, iyi ebeveyn-bakıcı iletişimi olması ve referansları gibi bariz ve en önemli olan konular dışında, bebeğinizin benzersiz ihtiyaçlarını da karşılayıp karşılamayacağını anlamaya çalışın. Bu ihtiyaçlar şunlardır:

Yeterli dikkat. Bebeklere ihtiyaç duydukları yoğun kişisel dikkati sağlayabilecek birebir veya küçük gruplar bulun.

Sevgi ve cevap verme. Bir yuvayı ya da günlük bakım merkezini ziyaret ettiğiniz zaman, bakıcıların bebeklerle nasıl iletişim kurduklarını izleyin. Bir bebek ağladığında veya el kol hareketi yaptığında cevap veriyorlar mı? Bakıcılar gülümsüyor mu ve mutlu görünüyor mu? Yeterli miktarda dokunuyor, kucaklıyor ve sarılıyorlar mı?

Bakımın sürekliliği. İdeal olarak bebekler bakıcılarıyla aralarında güvenli bir bağ oluştururlar. Seçeceğiniz bakıcının bebeğiniz büyüdüğünde de ona bakmaya devam edeceğinin garantisi olmasa da bu işi uzun süre yapabilip yapamayacağını anlamaya çalışın. Bebeklerin tek bir bakıcıyla mı yoksa birçok farklı bakıcıyla mı zaman geçirdiğini sorun, ideal olanı daha az bakıcı olmasıdır.

Eğlenceli etkileşimler.
Daha büyük bebekler için öğrenme şekillerinden bir tanesi sosyal etkileşimlerdir. Bakıcılar bebeklerle birlikte yere oturuyor mu veya bebekler günün büyük bir kısmını beşikte, zıplama koltuğunda, mama sandalyesinde, aktivite merkezinde ve oyun parklarında mı geçiriyor? Bakıcılar bebeklerin dil gelişimini desteklemek için sürekli onlarla konuşuyor ve şarkı söylüyor mu?

Düzenli beslemeler. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu bebeğinizi bıraktığınız yuvada da yapmanıza bir engel olacak mı? Eğer bebeğiniz biberon ile besleniyorsa, beslenme programına uyulacak mı?

Elbette, bireysel bir bakıcı veya bir yuva bu alanların tümünde en iyi sonuçları elde edemeyebilir, ancak buna rağmen oldukça iyi bir bakım sağlayabilirler. Günlük bakımın bebeğiniz için iyi olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından birisi, onu her gün aldığınızda temiz, mutlu, sağlıklı ve uyanık olup olmadığını kontrol etmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ