7 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 778 kez görüntülendi.
7 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

7 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz duyguları ve duygu durumlarını tanımayı öğreniyor ve nasıl hissettiğini göstermenin yeni yollarını buluyor. Buna harika bir örnek: sizi öpmeye başlayabilir! Başlangıçta bu öpücükler salyalı ve yapışkan olabilir ama yine de çok tatlıdırlar! Bebeğiniz sıkıldığı zaman huysuzca bağırabilir veya dikkatinizi çekmek için mırıldanabilir.

Bebeğiniz aynı zamanda bardaktan içmek için hazırdır, bu nedenle eğer henüz bardak kullanmayı denemediyseniz şimdi deneyebilirsiniz. Biberonla beslenen bebekler için bir geçiş olabilir: Uzmanlar aşırı bağlılığın engellenmesi ve diş problemlerinin önüne geçilmesi için, bebeklerin yaklaşık 1 yaşına ulaştığında biberondan kesilmelerinin iyi bir fikir olduğunu söylüyorlar. Bardakla erken tanışma da geçişi kesinlikle kolaylaştıracaktır. İki tutamağı olan damlalı bir bardak kullanmak bardak kullanımını daha da kolaylaştırır çünkü bebeğiniz her iki eliyle bardağı tutabilir. Başlangıçta dağınıklık veya dirençle karşılaşabilirsiniz fakat kararlılık ve pratikle bunu kolaylıkla halledebilirsiniz.

Bazı bebekler yürümeye başlamadan önce emekleme sürecini atlayabilirler bunun yerine kalçalarının üzerinde sürünebilir, yuvarlanabilir veya midelerinin üzerinde kayabilirler.

Problem & Çözüm

Bebeğiniz banyodan nefret ettiği zaman

Sadece bir hafta öncesinde hoşuna gidiyor olmasına rağmen, bazı bebeklerin banyo zamanı huysuzlanması veya rahatsızlanması garip değildir. Bazen bu değişim diş çıkarma gibi gelişimsel bir dönüm noktası ile çakışır. Bebeğiniz aynı zamanda bu yaşlarda –yine yaşına uygun bir durum olarak- korku duyusunu geliştirmeye başlar.

Sizin ve bebeğiniz için banyoyu kolaylaştırma yolları:

Gürültünün farkında olun. Bazı ebeveynler küvete doldurulan suyun sesinin bebekleri korkuttuğunu tespit etmişlerdir, bu nedenle bebeğinizi küvetine, küvetini hazırladığınızda koyun.

Sıcaklığı ayarlayın. Bazı bebekler sıcak suyla banyo yapmayı tercih ederken, bazıları da biraz daha ılık suyu sevmektedir. Hem suyun hem de oda sıcaklığının onun için uygun olduğundan emin olun. Bebeğiniz, onu küvetine koyarken çıplak vücuduna soğuk havanın aniden temas etmesinden rahatsız olabilir. Banyo sırasında, bebeğinizi sıcak tutmak için suyu hafifçe dökün.

Bebeğinizi sabit tutun.
Bebeğinizi suya kendisini güvende hissedeceği şekilde ellerinizle destekleyerek yavaş yavaş sokun.

Banyoyu eğlenceli hale getirin. Banyo zamanı gergin olmamaya çalışın bebeğiniz sizin stresinizi veya endişenizi hissedebilir ve bu da onu huysuzlaştırabilir. Onunla konuşun veya ona şarkılar söyleyin ve onu banyo oyuncaklarıyla oynaması için teşvik edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ