7 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 800 kez görüntülendi.
7 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

7 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin kasları güçlendikçe oturma pozisyonundan elleri ve dizleri üzerinde ileriye doğru atılma eğilimine geçebilir. Hatta gövdesi yere paralel haldeyken elleri ve dizleri üzerinde bir ileri bir geri sallanarak “emekleme öncesi” alıştırmalar bile yapabilir. Bu heyecan verici hareket, her an düşebileceği endişesiyle nefesinizi kesebilir. Bazı bebekler, uzun zaman önce sadece bunu birkaç kez yaparken, bazıları da gerçekten herhangi bir yere ulaşmadan önce haftalar boyunca olduğu yerde çömelip sallanabilir. Çoğu bebek 7 ile 10 ay arasında emeklemeye başlar. Az sayıda bebek hiçbir zaman emeklemez ve yürümeye hazır oldukları zamanı beklerler.
Bebeğiniz yere oturduğunda önüne oyuncaklar veya başka nesneler koyarak veya kısa bir mesafe önüne oturup ona seslenerek bebeğinizin emekleme öncesi pozisyonu almasını teşvik edebilirsiniz. Yüz ifadeniz mutlu ve rahat olsun, unutmayın ki bu bir yarış değil ve eğer bebeğiniz hareket edemediği için sinirlenip rahatsız olmaya başlarsa oyuna hemen son verin.

Bebeğiniz 6 ile 8 aylık olduğunda, görme duyusu bir yetişkinin netlik ve derinlik algısı seviyesine ulaşacaktır.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için neler yapabilirsiniz?

Mutlu bir çocuk yetiştirmenin mükemmel bir reçetesi yoktur, fakat ebeveyn olarak engelleri sizin ve bebeğinizin lehine çevirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

İhtiyaçlarına cevap verin.
Sevginiz ve şefkatiniz bebeğinizin uzun vadede mutlu olmasını sağlar. Size ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışın — “Yorgunum” veya “Acıktım” — ve ihtiyaçlarına uygun şekilde cevap verin.

Bebeğinizin kendini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olun. Bebeğinizi kendinize yakın tutun ve kalp atışlarınızı hissetmesini sağlayın. Hafif müzikler çalın veya ona şarkı söyleyin. Karnını okşayın. Sallayın veya hafif, ritmik hareketler yaptırın. Ona emeceği bir şeyler verin.
Birlikte oynayın. Bebekler sizinle “yerde zaman geçirmeye” çok fazla ihtiyaç duyarlar. İhtiyaçlarına cevap vermeniz ve sevgi göstermeniz onu her zaman destekleyeceğiniz konusunda bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu güven bebeğinizin bağımsız ve mutlu bir çocuk olarak gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğinizle konuşun. Sesinizin rahatlatıcı etkisi bebeğinize onu sevdiğinizi ve onunla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunuzu anlatır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ