7 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 10 Kasım 2014
  • 1.132 kez görüntülendi.
7 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

 7 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğinizin hareketleri gitgide daha düzgün ve daha koordineli hale geliyor. Çıngırağı, kaşığı, sizi ve diğer nesneleri refleks sonucu kavramaktan bilinçli ve istekli bir şekilde kavramaya geçiyor. Nesneleri bırakmadan önce kısa bir süre kavrayabilir. Yaklaşık 1 ay kadar daha rasgele, düzensiz hareketler bekleyebilirsiniz.

Şimdi kafasını sabit tutabildiği, daha net görebildiği ve parmakları ile ellerinin vücuduna bağlı olduğunu anlayabildiği için, çıngırağın da elinin bir uzantısı olduğunu düşünebilir. Ellerini serbest bırakarak el pratiğini teşvik edebilirsiniz. Ellerini battaniyenin içine sokmayın veya kendini çizmesini engellemek için sürekli eldiven takmayın. Farklı şekillerde olan fakat elleri için ne çok büyük ne de çok küçük olan nesneleri ve oyuncakları (bir çıngırak büyüklüğünde) ona gösterin. Sırtüstü yatarken sallanan oyuncakların olduğu beşik aksesuarları da eğlenceli olabilir.

 

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Anne sütü yeterli miktarda D vitamini içermediği için, sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ikinci aydan itibaren D vitaminine ihtiyaçları vardır.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Portatif bir bebek yetiştirin

Bebeğiniz tahmin ettiğiniz kadar kırılgan değildir ve eğer aşağıda verilen ipuçlarını gözönünde bulundurursanız, seyahat esnesında siz ve bebeğiniz iyi bir yol arkadaşı olabilirsiniz:

Hazırlık, hazırlık, hazırlık.
Bebeğinizin seyahat çantasında ekstra biberonlar, seyahat boyu mamalar, emzikler (veya bir şal koyun ki seyahat ederken bebeğinizi emzirebilesiniz), yedek bez, ıslak mendil, kirli bezler için poşet, burun şırıngası ve bir ilk yardım çantası olmalıdır. Yolculukta ve gideceğiniz yerde doğru kıyafetler giydirmeniz için, farklı şekillerde ve ekstra katlarda giysiler de bulundurun. Bebeğinizi şaşırtacak yeni oyuncakların yanı sıra en sevdiği oyuncakları yanınıza almayı da unutmayın.

Diğer kullanışlı araçlar, ellerinizi serbest bırakırken bebeğinizin de güvenli bir şekilde yaslanmasına olanak sağlayan bir araba koltuğu / portatif bebek arabası veya önde veya arkada taşımaya yarayan bebek taşıyıcılarıdır.

Zamanlama (neredeyse) her şeydir. Uçarken bebeğinizin ağlayacağından ve çığlık atacağından mı korkuyorsunuz? Eğer mümkünse, normal uyku zamanına uygun olan bir uçuş bulmaya çalışın.

Güvenli seyahat edin. Eğer araba ile seyahat ediyorsanız, bebeğinizi evinizde araba koltuğuna koyarken izlediğiniz kuralları izleyin ve doğru şekilde koltuğuna bağlandığından emin olun. Havayoluyla seyahat ediyorsanız, bebeğinizi kollarınızda tutmak yerine onun için de bir koltuk satın almak daha güvenlidir (bu sayede bebeğinizi araba koltuğuna koyabilirsiniz).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ