8 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 953 kez görüntülendi.
8 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

8 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz birisi görüş açısından çıktığında bunun ne demek olduğunu anlamaya başlıyor ve bu nesnelerin kalıcılığı kavramının gelişmesinin bir sonucu. Bunun heyecan verici bir belirtisi, bebeğiniz bileğini çevirerek veya ellerini birbirine vurarak el sallamayı denemeye çalıştığı ilk zaman ortaya çıkar. 8 aylık bebeklerin hepsi el sallayamaz, fakat bu yine de beklenmesi gereken yeni ve eğlenceli bir harekettir.

Her bebeğin kendine özgü bir el sallama stili vardır. Bazıları özellikle başlangıçta, belirsiz bir mimik şeklinde sadece yumruk yaptığı parmaklarını açar. Bazıları da kollarını ileriye uzatır veya kafasını bir o yana bir bu yana sallar. Bir yetişkin gibi el sallaması için hafif motor koordinasyonunun biraz gelişmesi gerekir. Bazen siz el salladıktan ve kendi işinize döndükten uzun bir süre sonra bebeğinizin hala el sallamaya devam ettiğini fark edebilirsiniz. Komik olmasına rağmen bu iyi bir işarettir. Bebeğinizin el salladığı kişiyi görmemesi ve o kişinin gitmiş olması önemli değildir, bebeğiniz hoşçakal deme fikrini işliyor ve bunu anlamaya çalışıyor,. Bu doğru yolda atılmış bir adımdır bu sayede el sallamasını öğrenebilir.

7 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

8 aylık meraklı bebeğiniz araştırma yapmayı sever, fakat dikkatinin tek seferde iki üç dakikadan fazla sürmesini beklemeyin.

Problem & Çözüm

Emekleyen bir bebek için çevreyi güvenli hale getirme

Eğilin. Evinizi bebeğinizin bakış açısından gözlemleyin, ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde yere çömelin. Böylece onun için nelerin tehlikeli olabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Sallanan tehlikelere dikkat edin.
Uzatma kabloları ve diğer elektrik kablolarını bebeğinizin erişebileceği yerlerden uzağa taşıyın veya nadiren kullanılanları fişten çekin. Bir bebeğin kolaylıkla ulaşabileceği elektrik çıkışlarını kapatın. Uzun masa örtülerini kaldırın.

Taşınabilir eşyaları kaldırın. Kırılabilir veya ağır eşyaları bir süreliğine daha yüksek, bebeğinizin erişemeyeceği bir yere koyun.

Kapı takın. Eğer kolaylıkla ulaşılabilecek merdivenleriniz varsa, çocuk güvenlik kapıları ile bunlara erişimin engellenmesi tavsiye edilir.

Zehirli ve tehlikeli maddeleri saklayın. Bunlar ev temizlik maddeleri, besin takviyeleri, ilaçlar, temizlik sıvıları, ve bıçaklar ile diğer keskin nesnelerdir.
Kilitleyin. Keskin ve her türlü tehlikeli eşyanın bulunduğu dolaplara ve çekmecelere çocuk kilidi takın.

Bebeğinizin boğulmasına karşı önlem alın. Eğer havuzunuz varsa, emekleyen bir bebeğin ona ulaşamayacağı şekilde gerekli tedbirleri aldığınızdan emin olun. Çevrede asla su veya başka sıvıların bulunduğu kovaları bırakmayın  bebeğiniz kafasını içine sokabilir ve tekrar çıkartamayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ