8 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 900 kez görüntülendi.
8 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

                      8 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz ayaklandı! Emekleme aşamaları genellikle şu şekildedir: oturma pozisyonundan el ve ayaklar üzerinde durma pozisyonuna geçilir, daha sonra bir ileri bir geri sallanılır, son olarak da dizler üzerinde durulur ve ileriye (veya geriye) doğru hareket etmeye başlanır. Fakat bu sürecin çeşitli varyasyonları vardır. Pek çok bebek hiç emeklemez. Direk olarak ayağa kalkarlar ve kendilerini taşıyacak güce ulaştıklarında, sıralamaya başlarlar (mobilyalara tutunarak yürürler). Bazıları ise yerde sürünen askerler veya parmak uçlarında duran maymunlar gibi bir emekleme biçimi geliştirirler. Öyle ya da böyle, bebeğinizin hızı gitgide artacaktır.
Bebeğinizin güvenli bir şekilde dolaşması için ona yeterli alan ayırın. Geniş bir alan sağlamak için sehpa gibi büyük mobilyaların (özellikle keskin köşeleri olanların) yerlerini değiştirin. Bebeğiniz düzenli bir şekilde emeklemeye başladıktan sonra, yastıklar ve kutular ile bir engelli yol yapmaya çalışın, bu sayede motor becerileri daha da gelişecektir.

Doğumdan itibaren 3 yaşına kadar olan çocukların yüzde 80’inden fazlası tavsiye edilen bağışıklıkları kazanır.

Bakım & Beslenme

İşaret kullanmak veya kullanmamak?

Bebeklere işaret dilini öğretmek büyüyen bir trenddir. Bu fikri savunanlar işaret dilinin kullanılması veya el işaretleri ile konuşulmasının bir bebeğin kelime oluşturma yeteneği kazanmadan önce ebeveynleri ile iletişim kurmasına yardımcı olduğunu düşünmektedirler. Bu, hem bebek hem de ebeveyn için rahatsızlık durumunu azaltır. Bazı işaret dili eğitmenleri, ebeveynleri ile erken dönemlerde iletişim kurmaya başlayan çocukların daha erken ve daha fazla konuşma konusunda motive olduklarını ileri sürmektedirler. İşaret dili aynı zamanda kelime haznesini ve okuma becerilerini bile geliştirebilir. Çoğu işaret dili programı bu yeteneğin 7 ile 12 ay arasında başlatılmasını tavsiye etmektedir.

Bebeğinize işaret dilini öğretmek için zaman harcamak veya bütçe ayırmak size cazip gelmiyorsa, bu bebeğiniz için dezavantaj olmayacaktır. Bebekler nesiller boyu tek bir işaret bile öğretilmeden konuşmayı öğrenmişlerdir. Bazı uzmanlar çoğu bebeğin süt içmek (dudaklarını şapırdatmak) veya kucağa alınmak (kollarını kaldırmak) gibi durumlar için geliştirdikleri doğal mimikleri ilk kelimeleri olarak kullandıklarına inanmaktadırlar. Bebeğinizle konuşmak, ona cevap vermek ve birlikte zaman geçirmek de normal dil gelişimini kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ