8 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 898 kez görüntülendi.
8 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

8 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bir gün bebeğinizin odasına gidecek ve onu bıraktığınız gibi yatarken değil ayakta ve size gülümserken bulacaksınız. 8 aylık bebeklerin çoğu mobilyalara tutunarak ayakları üzerine kalkacak ve öylece durabilecek güce sahiptir. Esasında, bu mükemmel gelişimin komik olan yanı bazı bebeklerin nasıl kalkacaklarını bilmesi  fakat tekrar nasıl oturacaklarını bilmemeleridir. Yapabildikleri kadar uzun süre ayakta duracaklar ve sonunda ya yuvarlanacak ya da “kurtarılmak” için ağlamaya başlayacaklardır.

Bu şaşırtıcı gelişmeyle birlikte evinizi bebeğiniz yuvarlanmaya veya emeklemeye başladığı zamankinden biraz daha yüksek bir bakış açısıyla inceleyin. Lamba gibi tutulduğunda devrilebilecek hafif mobilyaları ve diğer nesneleri bebeğinizin ulaşamayacağı yerlere taşıyın. Ayrıca, bebeğinizin yatağında daha önce ulaşamadığı fakat artık ulaşabildiği herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin.

Yuvaya gitmeyen bebekler bile ilk yıllarında dört ile on kez arasında üşütürler. Onlu yaşlara geldiklerinde, yıllık sayı yaklaşık üçe düşer.

Bakım & Beslenme

Atıştırma

Bebeklerin mideleri çok küçüktür ve günde üç öğün beslenmek yerine, gün boyu küçük miktarlarda beslenme eğilimi gösterirler. Bebeğinizin günlük rutinine, beslenmeleri ile çakışmayacak şekilde atıştırma öğünleri de ekleyebilirsiniz. (Faydası: Uzmanlara göre, atıştırma zamanlarını programın bir parçası haline getirmek bebeğin aşırı yemesini ve ileride oluşabilecek obeziteyi engelleyebilir.) İyi bir program, kahvaltı ile öğle yemeği ve öğle yemeği ile akşam yemeği arasında olmak üzere, günde iki kez atıştırma öğününün olmasıdır. Bazı ebeveynler yatma zamanında da bebeklerine atıştırmalık vermektedirler.

Zaten bebeğinizin beslenmesinin bir parçası olmuş elle yenen yemekler mükemmel bir atıştırmalık olabilir. Eğer bebeğiniz henüz bunları yemeye başlamamışsa, lokmaları tutmak için parmaklarını kullanabilir hale gelir gelmez hazır olacaktır. Az miktarlarda olmuş ve kabuğu soyulmuş meyve (deride tahrişe ve alerjik reaksiyona neden olabilecekleri için narenciyelerden kaçının), hafif pişirilmiş sebzeler, düşük şeker oranına sahip O şeklindeki tahıllar veya iyi pişirilmiş spiral pasta gibi yeni tatlar ile başlayın. Temel olarak bebeğinizin yemeklerde yediği herhangi bir yiyecek (kalanlar da dahil olmak üzere) büyük bir atıştırmalığın iki katına çıkar. Eğer bebeğiniz atıştırmalık yiyeceği ile birlikte meyve suyu içiyorsa, bunun narenciye suyu olmamasına dikkat edin. Abur cubur ve yüksek kalorili yiyeceklerden ziyade sağlıklı ve bebeğinizin yaşına uygun alternatifleri tercih edin.

Atıştırmalık yerken bile, bebeğinizi boğulma tehlikesine karşı mama sandalyesinde veya güvenli bir şekilde dizinizin üzerinde besleyin  özellikle atıştırmalık öğünde elle yenen yemekler varsa. Yeni yiyecekler verirken, her bir çeşidin arasında en az üç gün bekleyin, böylelikle bebeğinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ