8 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 828 kez görüntülendi.
8 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

8 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bir sandalye desteğiyle veya parmaklarınıza tutunarak ayakta durabilen bir bebek kendi başına ayakta durmaya uzak değildir. Bu, güç ve denge gerektiren bir harekettir ve bu nedenle biraz zaman alır. Çoğu bebek mobilyalara tutunarak ayakta durarak belli bir süre geçirir ve tek bir adım bile atamaz. Bazı bebekler ise dolaşabileceklerini hemen keşfeder sandalyeden sandalyeye yalpalayarak birkaç adım atar. Bebeğiniz dolaşmaya başladıktan sonra, mobilyaları bebeğinizin oda içinde dolaşmak için tutunacak yerler olarak kullanmasına olanak sağlayacak şekilde yerleştirin veya çevirin. Bu, bebeğinizin kendine duyduğu güveni artıracaktır. Ayakları yere daha sağlam bastıkça, sandalyeleri eski yerlerine tekrar koyabilirsiniz, böylelikle bebeğinizin yardım almadan birkaç adım atmasını desteklemiş olursunuz.

Birçok bebek ilk bağımsız adımlarını yaklaşık bir yaşındayken atar, fakat bu bebekten bebeğe oldukça farklılık gösteren bir dönüm noktasıdır. Bazıları 7-8 aylıkken yürümeye başlarken, bazıları ise 17-18 aylık olana kadar yürümezler ki bu da kesinlikle normal bir durumdur.

 8. ay itibariyle, çoğu bebek ister somut işaretler isterse basit mimikler olsun, işaret dilini öğrenebilir. Örneğin bay bay demek gibi.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Uslu bir çocuk yetiştirin

8 aylık bebeğinizi disiplin altına almaya çalışmak genellikle nafile bir girişim olarak görülebilir – çünkü vereceğiniz “dersleri” anlamayacak kadar küçüktür. Fakat uslu bir çocuk olma ihtimalini artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Olumlu şeylerin önemini belirtin. Yanlış bir şeyler yapmasını beklemeyin, bunun yerine, iyi davranışlarını takdir edin. Bebeğiniz istenilen şekilde davrandığı zaman bunu verdiğiniz iyi tepkilerle bağdaştırabiliyorsa, daha sonra alabileceğiniz disiplin önlemi daha etkili olacaktır.

Basit bir disiplin uygulayın. Eğer bebeğinizi disiplin altına almanız gerektiğini düşünüyorsanız — örneğin güvenlik söz konusu olduğunda — tepkinizi mümkün olduğu kadar basit tutmaya çalışın. Nazikçe “hayır” demek ve dikkatini başka bir şeye yöneltmek işe yarar. Eğer kötü davranışlarını tekrar ederse umutsuzluğa kapılmayın. Kararlılığınız eninde sonunda işe yarayacaktır.

Sevginizi gösterin. Bir bebek için, istediği şeyi almak sevildiği anlamına gelmektedir. İstediği şeyi elde edemediği zaman, rahatsızlığıyla anlayışlı ve özenli bir şekilde ilgilenerek onu hala desteklediğinizi ve sevdiğinizi hissettirmeniz önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ