9 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 913 kez görüntülendi.
9 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

9 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz çevrenizdeki en genç sosyal varlık olabilir ta ki tanıdık olmayan bir kişi gelene kadar. Bu yaştaki birçok bebek yabancılara karşı korku veya utangaçlık belirtileri göstermeye başlamıştır. Hatta bazıları bilinen akraba ve arkadaşlardan uzaklaşmaya başlayarak sadece size yakın olmayı ister. Bu aşama bebeğinizin kişiliğine bağlı olarak fark edemeyeceğiniz kadar kısa olabilir veya aylarca sürebilir.

Bebeğinizi tanımadığı kişilerle aynı ortamlara daha sık sokarak yabancıların yanında rahat hissetmeyi öğrenmesine yardımcı olun. Bu yeni kişilerin bebeğinizin alanına birden, çok hızlı bir şekilde girmemelerine dikkat edin. Yavaş yavaş ilerlerler ve hatta onunla ilgilenmiyormuş gibi görünürlerse bebeğiniz tarafından kabul edilmeleri daha kolay olur. Sonrasında bebeğiniz kucağınızda güvenli bir şekilde otururken ona belli bir mesafeden gülümseyebilir ya da bir oyuncak uzatmayı deneyebilirler. Bir yabancının varlığına alıştıkça bu duruma ısınabilir ve yeniden kendisi gibi davranmaya başlayabilir.

Bebeğin vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olan yağ, bebeğiniz yaklaşık 9 aylık olduğunda zirveye ulaşır. Tipik olarak ikinci yılda kaybolur.

9 Aylık 1 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bakım & Beslenme

Yemek zamanı güvenliği

Bebeğinizi yeni yiyeceklere alıştırmak ve onu büyüdükçe kendi kendine beslenmeyi öğrenmeye teşvik etmek hem önemli hem de eğlencelidir. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için:

Potansiyel olarak alerjiye neden olabilecek yiyeceklere yavaş başlayın. Bunlar narenciye meyve ve suları, yumurta beyazı, yerfıstığı ve yerfıstığı ezmesi, un ve unlu mamuller, inek sütü ve ağaçta yetişen kabuklu yemişlerdir (ceviz ve kaju gibi). Çoğu doktor, bebek 1 yaşına gelene kadar bu gıdalardan kaçınılmasını tavsiye etmektedir. Bu süre bebeğinizin önceki alerjik reaksiyonlarına bağlı olarak daha da uzun olabilir. Bebeklerde gıda zehirlenmelerine neden olabildiği için 1 yaşına kadar hatta daha uzun bir süre baldan da kaçınılmalıdır. Ayrıca sizin ve eşinizin alerjinizin olduğu yiyecekler varsa bunları da bebeğinize vermemeniz iyi fikirdir. Eğer emziriyorsanız, kabuklu yemişler, yumurta ve sütten uzak durmalısınız.

Yeni yiyecekleri yavaş yavaş verin. Bebeğinize tek seferde sadece bir yiyecek verin ve başka bir yiyeceği denemeden önce en az üç gün bekleyin, böylece herhangi olumsuz bir reaksiyona neyin sebep olduğunu anlayabilirsiniz.

Boğulma riskini azaltın
. Meyveler, sebzeler ve etler sadece nohut büyüklüğündeki lokmalar halinde verilmelidir. Peyniri küçük parçalara bölün veya dilimleyin (tel peynirleri bile). Bebeğinize küçük ve sert yiyecekleri veya boğazına takılabileceğini düşündüğünüz yiyecekleri vermeyin.

Güvenli bir ortam seçin ve kendinize izin verin. Bebeğinizi beslemek için tüm dikkatinizi ona verebileceğiniz zaman ve mekanları seçin. Beslenmesini aceleye getirmeyin ya da kendi kendine beslenmesine izin vermeyin. Bebeğinizin dik oturduğundan ve güvenli bir pozisyonda olduğundan emin olun, böylece lokmaları tamamıyla çiğneyip yutabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ