9 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 1.073 kez görüntülendi.
9 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

9 Aylık 2 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Dolaşmayı keşfeden bir bebek uzun bir süre mobilyalar ve başka yüzeyler ile kendini destekleyerek oda içerisinde yürüyecektir. Bir kere dolaşmaya başladı mı onu durdurmakta veya başka bir şey yaptırmakta zorlanabilirsiniz, altını değiştirirken veya karnını doyururken bile sabit durmayabilir.
Bebeğinizi yürümeye teşvik etmek için, ayaktayken yüzü size dönük olacak şekilde ellerinden tutun ve size doğru adım atıp atamadığını görün. Bazı 9 aylık bebekler sabit bir oyuncağın etrafında dönmek için hazırdırlar. Yürüteç, kazalara neden olabileceği için kullanılmamalıdır.

Bir bebeğin çok erken yürümesinin iyi olmadığı, çünkü paytak yürümesine sebep olabileceği veya ayaklarının düzgün şekilde gelişimini engelleyebileceğine dair kocakarı hikayeleri duyabilirsiniz. Bunlar doğru değildir. Bebeğiniz sadece hazır olduğu zaman yürümeye başlayacaktır ve ilk adımlarını ister hemen isterse aylar sonra atsın, onu yavaşlatmanız için herhangi bir sebep yoktur.
İyi bir hikaye anlatıcısı olun

Ne söylediğinizi tam olarak anlayamayan bir bebeğe hikaye anlatma fikri tuhaf mı geliyor? Gelmemeli. Bebeğinize hikaye anlatmanın birçok faydası vardır. Bunlardan birisi, bebeğinizin dili hızlı bir şekilde özümseyebileceği ve işleyebileceği bir yaşta olmasıdır. Sesinizi duymak ve hikayeyi dinlemek kendi konuşma becerisinin gelişmesine de yardımcı olur. Ayrıca hikaye anlatmak eğlenceli de bir aktivitedir.

Basit düzeyde başlayın. Hiç hikaye bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin. Sadece kendiniz ve bebeğiniz hakkında konuşun. Bebeğiniz büyüdükçe, kendisi hakkında bir şeyler duymak hoşuna gidecektir. Ayrıca, kendi kelimelerinizle anlatabileceğiniz masal klasiklerini de unutmayın. Kitapçılarda ve kütüphanelerde bebekler için pek çok hikaye kitapları bulabilirsiniz.

Canlandırın. Ara sıra olağandışı sesler çıkararak bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz. Sesinizi bir yükseltip bir alçaltmak ve farklı yüz ifadeleri kullanmak da ilgisini çekecektir.

Tekrarlayın
. Tekrar, bir hikayeyi dinleyici için ilginç kılar. Tekrarlanan bölümler aynı zamanda bebeğinizin hikayeyi yeniden anlattığınızda aşina olmasına yardımcı olur, bu da onu mutlu etmenin yanısıra güvenini de artırır.

Zarf atın. Kendinizi geleneksel hikayelerle sınırlandırmayın. Hikayeyi süsleme, sahneleri değiştirme ve hatta sonunu bile değiştirme konusunda özgür olun. Bebeğiniz henüz aynı hikayeyi her seferinde farklı bir şekilde duyduğunu anlayamayacak kadar küçüktür ve her şeyden önce onu en çok büyüleyen şey sizin sesinizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ