9 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 907 kez görüntülendi.
9 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

9 Aylık 3 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Büyüyen bebeğinizin kendisini duygusal açıdan ifade etmek için farklı yollar öğrendiğini fark ediyorsunuzdur. Bebeğiniz ayrıca günden güne daha sosyal oluyor. En sevdiği hareketlerden bazıları şunlardır:

Oyun sırasında mutlu olduğunda alkışlamak
Bir şey istediğinde veya yeni ve ilginç bir şey gördüğünde onu işaret etmek için el sallamak
Dikkatinizi çekmek için yüksek sesle bağırmak
Komik seslere ve ifadelere gülmek
Belirli bir istekte bulunmak için belirli bir ses tonuyla ağlamak (bu sızlanma şeklindeki hedefe odaklı ağlamayı hemen tanırsınız ve bebeğiniz istediği şeyi elde ettiği zaman hemen sona erer).
Bu gelişmelerden bazıları diğerlerine göre daha büyüleyici olmasına rağmen, bebeğinizin kendini ifade etmek için ne kadar farklı yeteneklere sahip olduğunu görmekten gurur duymalısınız. Bunların hepsi fiziksel bir hareketi duygusal bir anlam ile birleştirme yeteneğini temsil eder.

İyi haber: Bugün yaşları 1 ile 5 arasında değişen çocukların yüzde 2’sinden azında kandaki kurşun oranı yüksektir, 1970’lerde bu oran yüzde 88 idi.

Bakım & Beslenme

Ara uykular

Şu an itibariyle, bebeğinizin şekerlemeleri biri sabah ve biri de öğleden sonra olmak üzere günde iki sefere düşmüş olabilir. Bu genellikle 4 ile 12. aylar arasında gerçekleşir. Ara uykuları bebeğinizin düzgün şekilde gelişmesi için ihtiyaç duyduğu toplam uykunun önemli bir parçasıdır.

Uzmanlar ara uykuların çok önemli olduğunu düşünmekte, hatta bunun için bir program yapılmasını tavsiye etmektedirler. Bebeğinizin aktivitelerini mümkün olduğunca gündüz uykularıyla çakışmayacak şekilde planlayın. Bebeğinizin arabada veya bebek arabasında uyuma alışkanlığı geliştirmemesi daha iyidir. Genel olarak, bir bebek en iyi uyuma alışkanlığını, ara uykularını da geceleri uyuduğu yerde yaparsa geliştirebilir.

Bebeğinizi uyutmak için bir uyku zamanı rutini uygulayın. Ara uykuların arasındaki süreyi 1 ile 3 saat kadar tutun. Uzun süreli ara uykuları muhtemelen sizin için daha iyi olmasına rağmen, bebeğinizin gece uykusu ile karışabilir. Aynı sebeple öğleden sonraki ikinci ara uykuyu da geç bir saate bırakmayın. Bu, bebeğinizin gece uykusuna dalmasını zorlaştırabilir ve gece uyanık kalmasına neden olabilir.

Eğer bebeğiniz ara uykularında zorlanıyorsa, aşırı uyarılmış olabilir. Olağan uyku programını takip etmek suretiyle, onu sakince kucağınızda tutarak veya bakabileceği birkaç kitapla birlikte onu yatağa koyarak sakince zaman geçirmesini sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ