9 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

  • 11 Kasım 2014
  • 799 kez görüntülendi.
9 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

9 Aylık 4 Haftalık bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

Bebeğiniz artık yuvarlanarak, emekleyerek, dik bir şekilde durarak ve hatta ilk adımlarını atmaya çalışarak gitgide daha fazla alan kaplamaya başlıyor. Bu noktada, ayakkabıya ihtiyacı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğiniz gerçek anlamda yürüyünceye kadar ona ayakkabı almanıza gerek yoktur. Aslında uzmanlar çıplak ayakla yürümenin bir bebeğin ayaklarının düzgün şekilde gelişmesine yardımcı olduğunu ve daha iyi denge ve koordinasyon sağlamasını desteklediğini düşünmektedirler.

Öte yandan, sadece çoraplarıyla yürümek de kaymasına neden olabilir. Alt kısmında lastik bölümler olan çoraplar bile yürümeye başlayan bir bebeğin kaymasını önlemek için yeterli koruma sağlamaz.

Bebeğiniz ayakları üzerinde sabit bir şekilde durduğunda bir ayakkabı mağazasına gidin. Çünkü bebeğiniz artık hem iç hem de dış mekanlarda yürümek isteyecektir ve farklı yüzeyler üzerinde yürüme durumları koruyucu bölümleri olan ayakkabıları ideal kılmaktadır.

Biberonu bırakma

Bebeğinizin gitgide biberona daha fazla bağlanmadan onu biberondan uzaklaştırmaya çalışmanın şimdi tam zamanıdır. Çoğu pediatrist 9 ile 12 ay arasını biberonu bırakmak için ideal zaman aralığı olarak görmektedir. (13. veya 14. aya gelindiğinde tamamen bırakılmış olması en iyisidir). Biberondan şekerli sıvıları uzun süre içmek (meyve suyu, mama ve süt gibi) diş çürümesi riskini artıracağı için bardağa geçmek bebeğinizin diş sağlığı açısından da daha iyidir.

Biberondan bardağa geçiş yaparken, üst kısmında emziği olan veya damlalı bardaklar kullanmak faydalıdır. Aslında okul öncesi yıllarda damlalı bardak kullanmaya devam edebilirsiniz çünkü bu bardaklar sıvının dökülmesini önler. Eğer damlalı bardağa bebeğinizin alışması biraz zorsa, biberon emziğine benzeyen bir emziği olan bardak kullanmayı deneyin. Hangi bardağı kullanmaya karar verirseniz verin, kırılmayan bir maddeden yapıldığından emin olun.

Bardağa biraz su doldurarak denemeler yapması için bebeğinize verin. Daha sonra her gün, örneğin yemek saatinde biberon yerine bir defa verin. Bebeğinizin uyanık olduğundan ve uykuya dalmak için kullanmadığından emin olun.

Diğer yandan, bazı ebeveynler tüm biberonlardan kurtulmak ve doğrudan bardağa geçmek gibi daha katı bir yaklaşım benimsemektedirler. Bebeğiniz sağlıklıysa ve zamanında gelişiyorsa, sadece bir iki gün huysuzlandıktan sonra bu geçişi yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ