Aileniz İlişkinize Karşı Mı ?

  • 13 Kasım 2014
  • 954 kez görüntülendi.
Aileniz İlişkinize Karşı Mı ?

Birini çok sevmeniz, bazen onunla olmanız için yeterli olmayabilir. Hayatınızın başından beri yanınızda olan ve sizde emeği çok olan aileniz, bazen sevdiğiniz insanla olan ilişkinizi çeşitli nedenlerle onaylamayabilir. Başınıza böyle bir şey geldiğinde hayata küsmeyin; çözüm yolları aramaya çalışın. İşte o yollar…

Aileniz, sizi dünyaya getirdiklerinden beri yanınızda oldular ve sizin için her zaman çalışıp uğraştılar. Her zaman sizin mutluluğunuzu istediklerinden emin olabilirsiniz. Onları da anlamaya çalışın ve neden istemediklerini bir düşünün; eminiz, o kişide size layık bulmadıkları bazı özellikler ya da sizin mutlu olmanıza engel olabilecek durumlar söz konusudur. Biraz empati kurmaya çalışırsanız; onları da anlayabileceğinizden eminiz.

Yaşları sizin iki- üç katı olan ebeveynleriniz, her konuda sizden daha çok deneyime ve birikime sahip olduklarından onları dinlemeniz yararınıza olacaktır. Onları aileniz olarak dinlediğiniz gibi, size akıl veren büyükler olarak da dinlemelisiniz. Neden bu ilişkiye onay vermediklerini konuşup, sorunlar üzerinde uğraş verebilirsiniz.

Aileniz, sizin acı çekmenizi istemeyecektir. Bu ilişkinin devam etmemesinin size nasıl acı vereceğini onlara anlatmak için uğraşın. Aynı zamanda ilişkinizdeki artı ve eksi yönleri, nesnel olarak karşılaştırarak bir değerlendirme yapın ve hangi tarafın yoğun bastığına bir bakın. Eğer artı yönler ağır basıyorsa; ailenizin hoşuna gitmeyen o birkaç eksi yönü artıya çevirmek için neler yapabileceğinize bir bakın. Ailenize aşkınızı ve onun aslında nasıl bir insan olduğunu anlatın. Siz onu aşık olacak kadar değerli bulduysanız; ebeveynlerinizden buna kayıtsız kalmamasını isteyin. Örneğin; aileniz işi olmadığı ve size iyi bakamayacağı için onu hayatınızda istemiyorsa, sevgilinize iş bulması konusunda yardımcı olun. Onunla düşünce olarak uyum sağlayamayacağınızı düşünüyorsa; orta yolu bulmak için çalışın. Belki de yanılmışlardır ve onu yeterince tanıyamadıkları için kötü olduğunu düşünüyorlardır. Ailenizin ve partnerinizin birbirini tanıyabilmesi için gerekli ortamı sunmanız ve bir şekilde ara bulucu rolünü üstlenerek birbirlerini sevmelerini sağlamanız çok önemlidir. Ortak alanlar yaratmanız; örneğin balık tutma hastası olan babanızın hoşuna gitmesi adına bir balık tutma organizasyonu ayarlamanız gibi durumlar size yardımcı olabilir.

Tabi yukarıda  bahsettiğimiz bütün bu durumlarda hemen hemen bütün iş sevgilinize düşüyor. Eğer sizi gerçekten seviyorsa ve ortada gerçekten ailenizin haklı olduğu konular varsa, kendini değiştirmekten çekinmeyecek, hatta sorunları çözmek için ön saflarda savaşacaktır. Eğer sorunları çözmek istemiyorsa ve hatta ortada bir sorun bile göremiyor, kendini haklı çıkarıyorsa; üzgünüz ama aileniz haklı olabilir. Sizi gerçekten seven biri, zaten ailenizin gözüne girecektir çünkü sizi kaybetmemek adına her ayrıntının mükemmel olması, size layık olabilmek ve sizi mutlu edebilmek adına tüm şartları olumlu yönde ayarlamış olarak ailenizle tanışacaktır. Son olarak, eğer ciddi bir adım atılmak isteniyorsa; sevgilinizin ailesiyle de son çare olarak konuşup, bu konulara bir açıklık getirmek ve aileleri karşılıklı olarak konuşturup sorunları çözmek için de bir adım atabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ