Ayrılık Sonrası Yapmamanız Gerekenler

  • 17 Kasım 2014
  • 1.351 kez görüntülendi.
Ayrılık Sonrası Yapmamanız Gerekenler

Özellikle uzun sürmüş olan ilişkilerden sonra ayrıldığınızda, büyük bir boşluğa düşmeniz ve kendinizi yalnız hissetmeniz kaçınılmazdır. Ayrılık acısıyla yaptığınız ve size zararsız görünebilecek bazı küçük hatalar, büyük sonuçlar doğurabilir; bu nedenle ayrılık sonrası yapmamanız gerekenler hakkında aşağıdaki ipuçlarından yararlanarak, kendinizi daha fazla üzmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Uzun sürmüş bir ilişkide, sevgili her şeyiniz olur: Arkadaşınız, aileniz, aşkınız… Onu kaybetme fikrine alışmak çok zordur ve onsuz yalnız kaldığınızı düşünebilirsiniz. Özellikle bu dönemde sürekli onunla zaman geçirmiş ve arkadaşlarınızı da biraz boşlamış olduğunuzu düşünürsek… İlişkiniz karşılıklı anlaşarak, güzel bittiyse; onunla arkadaş kalmayı, ilişkiyi beceremeseniz de arkadaş olarak hayatınızda olması gerektiğini düşünebilirsiniz fakat bunun için daha çok erken olduğunu bilmeniz gerekir. Belki de düşündüğünüz gibi arkadaş olduğunuzda her şey daha güzel olabilir ama bunu çok daha sonra yapmanız gerekir. Ayrılığın hemen üstüne arkadaş kalmanız, iki taraftan birini mutlaka acıtacak ve sizi yıpratacaktır. Özellikle de ilişkiyi bitirmek isteyen taraf oysa! Onunla arkadaş olduğunuza kendinizi inandırmanız, sürekli onunla görüşmeniz ya da konuşmanız durumlarında aklınız karışacak ve ona olan hislerinizi bitirmeniz gün geçtikçe zorlaşacaktır. Onunla irtibatı en azından bir süre kesmeniz, ona mesaj atmaktan ya da onunla görüşmek istemekten vazgeçmeniz; biten bir ilişkinin yaralarının sarılması açısından doğru olacaktır. Eminiz ki onu aramak için bir sürü bahan eniz vardır ama onu aradığınız an, bir daha dönüşü olmayacağını bilin.

Sizden ayrıldı ve size büyük bir haksızlık yaptığını düşünüyorsunuz. Sonuçta aylarınızı ya da yıllarınızı ona adadınız ve onu mutlu etmek için elinizden geleni yaptınız; şimdiyse bir anda bütün bunları yok saydı. Acılarınızı sürekli paylaşmanız, arkadaşlarınıza ilişkinizin nasıl bittiğini anlatmanız, onu soranlara her ayrıntıyla olanlardan bahsetmeniz; kısacası onun adını sürekli anmanız size yardım etmeyecek. Tam tersi; onu unutmanız zorlaşacak. Zaten bir süre sonra sürekli ondan bahsettiğiniz için etrafınızdakiler de bu durumdan sıkılmaya başlayacaktır. İyi ya da kötü olsa da sürekli onu anlatmanız, hala içinizde olduğunu gösterir. Onu düşünmekten vazgeçin.

Ayrılık konuşması yaptınız ve ayrıldınız; ilişkiniz bitti. Ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz ama biten bir şeyin geri dönüşü olmadığını, olsa bile eskisi gibi güzel olmayacağını bilin ve ona barışmak için ısrar etmekten vazgeçin. Sizden ayrılmak istedi ve ayrıldı; bir daha size yeniden aşık olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bittiğine inanmanız, alışmanız, yeni bir hayata başlamanız zor gibi görünse de; kimlerin unutulduğunu, kimlerden vazgeçildiğini, ne kadar büyük aşkın bittiğini aklınızdan çıkarmayın.

Ayrılalı birkaç gün oldu ve şimdiden onlarca kez karşılaştınız; bu hayatın size sunduğu bir işaret! Hayır, onu takip ettiğinizi biliyoruz. Bahaneler üretseniz de onun gidebileceği yerlere gittiğinizi, onunla rastlamak için elinizden geleni yaptığınızı, sürekli süslenip karşısına çıktığınızı ve neler olacağını merak ettiğinizi çok iyi biliyoruz. Bundan vazgeçin. Aynı şekilde sosyal hesaplarına sürekli girip baktığınızın, yazdıklarından kendinize pay çıkardığınızın, kimlerle arkadaş olduğunu takip ettiğinizin de farkındayız. Unutmayın ki; bu ilişki için yeterince çaba sarf ettiniz ve bir sonucu olmadı. Bu saatten sonra yapacaklarınız da sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Hayatta her şeyin bir sonu var; her şey bir gün bitebilir. Artık kendinize yeni bir hikaye yazmanızın, mutlu olmanızın zamanı geldi. Geçmiş, adı gibi hak ettiği yerde kalmalı. Hayatınızı geçmişi düşünerek, üzülerek mahvetmeyin; dışarı çıkın ve hak ettiğiniz mutluluğu bulun!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ