Çocuğunuzu Öpücüklerden Koruyun !!!

  • 15 Kasım 2014
  • 1.420 kez görüntülendi.
Çocuğunuzu Öpücüklerden Koruyun !!!

Güzel bebekler, çocuklar gördüğümüzde dayanamaz yanaklarına birer öperiz . Gerek aile içinde, gerekse tanımadığımız sevimli minikler aslında her öpücükte tehdit altındalar. Öpücükle gelen bu hastalık , EBV (Epstein-Barr Virüs)  adlı virüse bağlı olarak gelişmektedir. Halk arasında öpücük hastalığı diye bilinen enfeksiyon’un tıptaki ismi infeksiyöz mononükleoz’dur.

İnsandan insana tükürük yolu ile bulaşan bu hastalık maalesef ki günümüzde bebekler ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Erişkinlerde de var olabilen bu hastalık nedeni ile özellikle anne ve babaların çocuklarını dudak ve çevresinden öpmeleri bu açıdan oldukça risk taşımaktadır. Aslına bakarsak bebekleri ve çocukları dudaklarından öpmek sadece bu hastalık için değil tüm virüs ve mikroplar için sakıncalıdır. Bu sebeple onları korumak için dudak ve çevrelerinden öpmeme’ye özen göstermeliyiz.

Enfeksiyona sebep olan bu virüs, tükürük bezleri ve ağız içi lenf dokusunda çoğalmaktadır daha sonra kana karışarak kişide şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Hastalığın belirtileri ise şöyle; ateş-boğaz ağrısı-faranjit-halsizlik-vücutta döküntü-lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğerde büyüme. Ayrıca kan sayımı yapıldığında da ciddi değişiklikler meydana geldiği gözlenmiştir.

İlk olarak bakıldığında belirtileri üst solunum yolu enfeksiyon hastalığını çağrıştırsa da, aslında farklı bir virüstür. Hastalık etkeni bir virüs olması sebebi ile antibiyotik tedavisi burada etkili olmamaktadır. Klinik bulgular “Beta” mikrobuna bağlı boğaz enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Bu nedenle ayırt etmek için boğaz kültürü yapılmalıdır beta enfeksiyonu bulunamazsa öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Hastalığın seyrinde kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olması önemli faktörlerdendir, kuvvetli olan bir bağışıklık sisteminde hastalık belirti göstermeden kendiliğinden de geçmektedir.

Hastalık ortalama 1 ile 4 haftada kendiliğinden iyileşen olgular göstermekle beraber, destekleyici tedavi yardımı yapılmaktadır. Hastaya, ateşinin olduğu ilk 2-3 hafta süresince istirahat önerilir. Hastalığın kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görünün bu hastalık için, belirtilerin baş gösterdiği ilk günlerde doktora gidilmesi hastalığın teşhisinin konulması açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ