Doğal ebeveynlik

  • 06 Kasım 2014
  • 1.331 kez görüntülendi.
Doğal ebeveynlik

Doğal ebeveynlik,  diğer adıyla Attachment Parenting anne ve bebeğin ihtiyaçlarının gözetildiği, anne bebek ikilisinin kendini iyi ve güvende hissettiği, doğal ve normal olanın uygulandığı bir ebeveynlik şeklidir. Buna göre bebek müdahalesiz, normal doğumla dünyaya gelmeli; doğar doğmaz ten teması sağlanmalı ve anne sütü ile beslenmelidir. Kucak bebeği diye tabir edilen ve anneyle sık sık temas halinde olan ve hatta birlikte uyumaya salık veren bir yaklaşım olan doğal ebeveynlik anne ve bebeği kurallar ile bunaltmıyor ve hatta serbest bırakıyor.

Peki, doğal ebeveynlikte neler yer almıyor?

Doğal yöntemlerle çocuk büyütmek söz konusu olunca anne ve bebeğin arasına duvar örecek pek çok şey yer almıyor. Örneğin uyku eğitimi… Bebek ve annesi dilerse birlikte uyuyabilir. Bebeği kendi odasında uyumak için zorlamak ya da ağlaya ağlaya alışmasını sağlamak söz konusu değildir. Bebeği zorla beslemek, istemediği bir şeyi yemeye zorlamak bu ebeveynlik tarzında yoktur. Bebek kendi kendine yemek yiyebilir ve doyduğuna kendisi karar verebilir.

Doğal ebeveynliğin merkezinde anne ve bebek vardır, çünkü bu ikili birbirinden ayrı düşünülemez. Doğaldır çünkü anne ile bebeğin doğasına aykırı olan şeyler ile onları yıpratmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ