Erkekler Evlilikten Neden Korkar ?

  • 27 Kasım 2014
  • 905 kez görüntülendi.
Erkekler Evlilikten Neden Korkar ?

Hayatınızdaki erkeği bir türlü evliliğe ikna edemiyorsunuz ya da hep evlilikten bir şekilde kaçtıklarını fark ediyorsunuz. İlişkinizin boyutu, hayatınızdaki erkeğin yaşı, yaşadıklarınız ne olursa olsun hemen hemen bütün erkekler evlilikten kaçar. Uzmanlar, kişisel gelişim konusunda yeteri kadar gelişim gösteremeyen kişilerin bu korkuya sahip olduklarını söylese de, erkeklerin evlilik fobisine sahip olmasına neden olan durumları ve sebepleri sizin için derledik.
Kaynak: Erkekler evlilikten neden korkar ?
Evlilik, hayatınız boyunca bir kişiyle ortak bir hayat yaşamak demek olduğundan erkekler, bu tek eşli hayatı ve sorumlulukları üstlenme konusunda yetersizlik hissedebiliyor. Bu durum onları korkutuyor ve hayatlarını aynı tempoda yaşama düşüncesi onları geriyor.

Aile kurma fikri, erkeklerde ister istemez bir baskı oluşturuyor. Biriyle hayatını birleştirmek, maddi ve manevi açıdan yeterli seviyede olmak ve sorumluluk almak, bununla birlikte ileriki zamanlarda çocuk sahibi olmak ve onun sorumluluğunu üstlenmek gibi birçok durumda erkekler kendilerini yetersiz görebiliyor.

Bazı erkekler, bekar hayatlarındaki rahatı kaybetmekten ve arkadaşlarıyla yaptığı eğlenceli aktivitelerden vazgeçmek zorunda olmaları yüzünden evlilik fikrinden uzaklaşabiliyor. Eğer arkadaşlarıyla rahatça görüşebileceği ve kısıtlanmayacağı özgür bir evlilik yaşayacaklarını bilseler, bu konuda daha rahat olabilirler.

Günümüzde etrafımızda öyle çok mutsuz ya da boşanmış çift var ki, bu örnekler de erkeklerin evliliğin mutsuzluk getireceğine inanmaları ve korkmaları için son derece etkili oluyor. Erkekler, güçsüz görünmekten korkarlar ve mutsuz bir evlilik yaşamak, onların kaybetmesi anlamına geleceğinden bu fikir hiç hoşlarına gitmiyor.

Aslında içten içe özgüven sorunu yaşayan birçok erkek, kendine bu konuda güvenmiyor. Aynı şekilde aldatılma korkusu, cinsel konularda başarısızlık ihtimali gibi beraberinde birçok konuda da özgüven eksikliği yaşayıp evlilikten kaçabiliyorlar.

Çoğu kadının kusursuz erkeği araması gibi, erkeklerin çoğu da kusursuz kadını ararken evlilikten uzaklaşabiliyor. Bunun yanında birine bağlanmaktan korkmaları ve istediklerinde farklı biriyle olabilecekleri gerçeği, evlenince bir anda bu rahatlığın yok olacağı fikri onların evlilikten kaçmaları için yeterli nedenler oluyor. Hangi erkek, arkadaş grubuyla gece hayatına çıkmak yerine işten eve gelip faturaları düşünmek ister ki? Tabi ki aşık bir erkek! Bir erkeğin evlilik fikrine alışması için o kadına aşık olması gerekir. Eğer sizi seviyorsa siz olmadan bir hayat sürdürmek istemeyecektir; merak etmeyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ