Göz Tümörleri ve Göz Kanseri

  • 19 Kasım 2014
  • 1.737 kez görüntülendi.
Göz Tümörleri ve Göz Kanseri

  Kanser, ne yazık ki günümüz hastalıklarının başlıcaları arasında yer alıyor. Beslenme şeklinin ve bozulan doğanın getirdiği olumsuz şartlarla kanser olma riski günden güne artarken, kanserden ölen hasta sayısı da bu artışa dâhil oluyor. Üstelik kanserin bölgesi artık öyle birkaç kanıksanan bölgeden sınırlı değil. Hiç akla gelmeyecek organların, hiç akla gelmeyecek uzuvlarında, hiç akla gelmeyecek sebeplerle yapılan tahlillerinden farklı farklı kanser türleriyle karşı karşıya kalınıyor. Ve bu yapışkan hastalığın deryası ne yazık ki günden güne gelişerek yoluna devam ediyor.

Göğüs, böbrek, kan gibi alışılmış kanserlerin haricinde duyanları şaşırtan, “Bunun da mı kanseri olurmuş?” dedirten kanserlerden bir tanesi de; göz kanserleri. Son zamanlarda göz hastalıkları arasındaki yerini koruya göz tümörleri maalesef ki kötü şekilde sonuçlanabiliyor.

Gözün içinde ve dışında olmak üzere iki ayrı bölgede rastlanabilecek göz tümörlerinin iyi huyluları olduğu gibi kötü huyluları da mevcut. Göz ile ilgili kişiyi şüpheye düşüren herhangi bir durumda hiç vakit kaybetmeden, aksatman doktora başvurmak gerekiyor çünkü gerekli müdahale yapılmayıp geç kalınırsa ve tümör kötü huyluysa ne yazık ki tümörün sonu hastanın gözünün alınmasından ölüme kadar yayılıyor.

Bu durumda önemli olan tümörün zamanında keşfedilmesidir. İltihap, katarak gibi hafife alınana ve “Nasıl olsa geçer…” diyerek es geçilen, önemsenmeyen rahatsızlıkların sonu göz kanseri olabiliyor. Ve bu tümörler, göz kapağından, gözyaşı bezine kadar her yerde gelişip kafasının estiğinde ilerleyebiliyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ