İlaçlar Nasıl Saklanmalı ?

  • 07 Kasım 2014
  • 1.961 kez görüntülendi.
İlaçlar Nasıl Saklanmalı ?

İlaç kullanmak çoğu durumda gerekli, bazı durumlarda ise biraz keyfi bir hal almış durumda. Bazı kişiler, her gün birçok ilaç içmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda. Öncelikle doktor önerisi olmadan, ezbere ilaç içmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bilinçsiz ilaç kullanmak, size faydalı olmak yerine aksine sağlığınızı ciddi tehlikeye atacaktır. Kullandığımız ilaçların saklanma şekilleri de aynı şekilde sağlığımız açısından çok önemlidir.
İlaçların kutusunu sıkıca kapatın. İlaç içerken, yarısını aldığınız ilacın diğer yarısını açıkta bırakmayın ya da bir peçeteye sarıp, çekmece gibi bir yerde saklamayın. İçmediğiniz diğer yarım ilacı, tekrar kutusuna koyun ve kutunun ağzını sıkıca kapatın. İlaçlarınızı buzdolabında, direk güneş alacak yerlerde, banyo ya da odalarda kalorifer peteklerinin üzerinde, nemli, rutubetli yerlerde saklamayın. İlaçlar, oda sıcaklığında, direk güneş almayacakları bir yerde saklanmalıdırlar. İlaçların en iyi muhafaza edileceği yer, serin, direk güneş almayan bir oda ya da banyo da ecza dolabıdır. Ecza dolabının kilitli olması, çocukların ulaşamayacakları yükseklikte olması önemlidir.

Burun spreyleri, ağızları açıldıktan sonra on beş gün kullanılmalı, daha sonra kullanılmamalıdır. İlaçlar, evde stoklanmamalı, kullanım tarihi geçen ilaçlar ya da merhemler asla kullanılmamalıdır. Göz damlaları da aynı burun spreyleri gibi kapakları açıldıktan on beş gün sonra, kullanılmamalıdır. İlaca devam gerekliliği olursa, hekime danışarak eczaneden yeni bir ilaç ya da sprey temin edilmelidir.
Bazı ilaçlar soğukta saklanmalıdır. Bunun uyarısını size eczacınız yapacaktır ve ilaç kutusunda da ilacın saklanma koşullarıyla ilgili uyarı bulunur. Eğer ilacınızı soğukta saklamanızla ilgili bir uyarı yoksa ilacı ecza dolabında saklamalısınız.
İlaçlarınızı otomobilde, direk güneş görecek yere koymayın.

Yolculuğa çıkıyorsanız ilaçlarınızı bavula ya da çantanıza bir poşet içinde, ağızları iyice kapanmış halde koyun. Akma ve açılma tehlikesi olan ilaçlar için yedek poşet bulundurun ya da etraflarını naylonla ya da bant ile sarın. Yolculuğun bitiminde, kalacağınız yere ulaşır ulaşmaz ilaçları çıkartın. Kaldığınız odada yine direk güneş almayacak ve kalorifer, soba vb direk sıcakla temas halinde olmayacak bir yere koyun. Banyo, banyo çekmecesi ya da odada ki bir çekmece olabilir. İlaçların saklanması, kullanım şartları kadar önemli ve sağlığınızı direkt etkileyen unsurlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ