İlişki Sorunları ve Çözüm Yolları

  • 16 Mart 2015
  • 1.754 kez görüntülendi.
İlişki Sorunları ve Çözüm Yolları

Kişiler ve durumlar ne kadar farklı olursa olsun, her ilişkide benzer sorunlar vardır ve genellikle bu sorunların çözülmemesi halinde ilişkiler hasar görür. Bütün ilişkilerde yer alan, sizin de ilişkinizde karşınıza çıkabilecek olan bazı sorunları ve çözümlerini merak ediyorsanız; aşağıdaki ilişki sorunları ve çözümlerine dair ipuçlarını okuyarak ilham alabilirsiniz.

Bütün biten ya da zarar gören ilişkilerde mutlaka bir iletişim sorunu vardır diyebiliriz. Zayıf bir iletişim, çiftin tüm aşkını öldürebilecek bir durumdur. Birbirine zaman ayıramayan, iş güç bahaneleriyle birbirinden uzaklaşan, empati kuramayan partnerler, iletişim sorunu nedeniyle birbirinlerinden uzaklaşırlar. Bu sorunu çözmek için elinizden telefonunuzu ve bilgisayarınızı bir kenara bırakın ve birbirinize dönün. Zaman ayırmak ve ortak zaman yaratmak, bu sorunu çözmenin tek yoludur. Birlikte yaşıyorsanız ya da evliyseniz bile güzel, eğlenceli ve farklı bir randevu ayarlayın ve bütün işlerinizi bir kenara bırakın. Her sorununuzu konuşmayı adet haline getirin. Haftanın belli günleri ne olursa olsun yapılan bir kahvaltı ya da gidilen bir aktivite gibi planlar oluşturun. Birbirinizi dinlemeyi öğrenin ve belki haftanın bir başka gününü de sorunlarınızı konuşmak adına ayırın. Empati kurarak sorunlarınızı halletmeye çalışın. Mesela birbirinizin yerine geçin ve hoşnut olmadığınız durumlara karşı çözüm üretin. Birlikte zaman geçirmediğinizden şikayetçiyseniz; partnerinizin yerine geçirin ve siz olsaydınız bunu nasıl çözerdiniz, onu anlatın. O sizin çok çalışmanızdan şikayetçiyse, sizin yerinize geçip bir çözüm üretmeye çalışsın.
KAYNAK: İlişki Sorunları ve Çözüm Yolları 
Maddi sorunlar, “Parayla saadet olmaz” denilse de, ilişkilerde çok önemli bir ayrıntıdır. Evlenince yaşanılması bir yana, daha evlenmeden bile maddi sorunlar çok şeyi etkileyebilir. Düğün planı yapmadan basit bir randevuya kadar ilişkinin her alanında maddi sorunlar karşınıza çıkabilir. Bu sorunu çözebilmek adına, sevgililik aşamasında temel atmaya başlayabilirsiniz. Kazanılan para miktarı açısından dürüst davranmanız ve harcamalarınızı yönlendirmek adına doğru adımlar atmanız çok önemlidir. Gelir ve giderleri karşılaştırması yapmanız, kimin para tutma konusunda daha başarılı olduğunu, kimin nereye gereksiz harcama yaptığı konusunda konuşmanız doğru olabilir. Suçlama yapmadan, tatlı bir şekilde bunları konuştuktan sonra düzgün bir maddi rapor oluşturun ve sizin için gereksiz olan harcamaları belirleyin.

Eski zamanlarda olsa, kadın ev işlerinden sorumluyken erkek eve para getirirdi fakat günümüzde erkekler aynı zihniyeti korurken, kadınlar hem işte hem evde çalışıp yorulmak ve bunun altında kalmak zorunda oluyorlar. Bu sorunu çözmek için kadın- erkek eşitliğini oluşturmanız şart. Eğer kadın çalışıyorsa; ev işlerini tamamen ortak yapmanız şarttır. Eğer erkek ev işlerini yapmak istemiyorsa ve bu konuda sertse, kendiyle çelişkide demektir. Çalışmayan bir kadın evinin tüm işlerini eksiksiz yapabilir, ondan bu beklenilebilir fakat akşama kadar işte çalışıp eve geldiğinde ev işleriyle boğuşuyorsa, o ilişki sağlıklı olmaz ve başta konuşulan iletişim sorunları meydana gelir. Birlikte eğlenerek iş yapmayı öğrenmek gerekir. Örneğin; sofrayı birlikte kurmak, toplarken küçük oyunlar belirleyip birlikte yapmak, küçük ödüller belirlemek gibi durumlar bu konuda yardımcı olabilir.

Güvensizlik, çağımızın bir hastalığıdır diyebiliriz. Kimsenin kimseye güveni kalmadığı şu zamanlarda, çiftler arasında da güven sorunları meydana geliyor ve bu durum da ilişkinin yıpranmasına neden oluyor. Güvenin olmadığı bir yerde gerçek bir ilişkiden bahsedemeyiz. Eğer karşınızdaki insana güvenmiyorsanız, neden onunla birliktesiniz? Birine sevgili olacak ya da evlenecek kadar güvendiyseniz, neden ilişki içinde güvensizlikler ve buna bağlı kıskançlıklar ortaya çıkıyor? Sonradan oluşan durumlara bağlı çıkan güvensizlikler adına, şu adımları izleyebilirsiniz:

Partnerinize karşı her zaman açık ve tutarlı olmaya özen gösterin. Söz verdiğiniz zaman tutun ve küçük yalanlara bile baş vurmayın; sonradan ortaya çıktıklarında bu kadar basit nedenlerden sorun oluşturabilirler. Konuşurken dikkatli davranın; sinirle söylediğiniz sözler kırıcı olabilir. Bir şeyi zamanında, sıcağı sıcağına konuşmayı öğrenin; aylar sonra o zamanlar sustuğunuz bir şeyi konuşmaktan ya da kendinizi haklı çıkarmak adına partnerinizin önüne sürmekten vazgeçin. Dinlemeyi ve kıskanmamayı öğrenin. Eşinizle her sorunu açıkça konuşmaktan çekinmeyin; ona karşı yeterince açık olamıyorsanız, çekiniyorsanız hayatınızda işi ne! Biriyle sevgili ya da eş olabilmek, ona sınırsız güvenebilmek demektir. Güven ve iletişimin tam olduğu ilişkilerde her sorun kolayca çözülebilir; unutmayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ