İnternet Depresyona Neden oluyor

  • 11 Kasım 2014
  • 1.059 kez görüntülendi.
İnternet Depresyona Neden oluyor

İnternet Depresyona Neden oluyor 

 

 

İnternet; dünyada bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan, bireysel, serbest veya devlet ağı gibi dijital siteler bütünü olarak kabul edilen geniş ağ bütünüdür. Binlerce sayfayı birbiri ile bağlantılı bir şekilde kullanıcıya sunan İnternet 21. yy en önemli teknolojik gelişmesi olarak kabul ediliyor.

İnternet; teknolojinin gelişmesi ve günümüzde kolay ulaşımı ile kişi yaşamımın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kolay ulaşımı sayesinde bireyin bilgiye ulaşımı hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra sosyalleşme, eğlence ve oyun amaçlı kullanılırken günlük yaşamımızı giderek kolaylaştırmaktadır.

Günümüzde özellikle mobil İnterneti kullanabileceğimiz akıllı telefonlar ve tabletler aracılığı ile hemen hemen her yerden İnternet’e erişilebiliriz. Kablosuz ağ bağlantısını destekleyen cep telefonları ve  tabletlerle kişi mobil interneti olmadan bile Wi-fi (Wireless) aracılığı ile internete ulaşabilir. Bu şekilde kolay ulaşım sayesinde sanal ortam giderek insan yaşamının daha büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bireyin yaşamında bu derece etkin bir konumda olan internet; insanların toplumdan kopmaları, sanal bir gerçekliğe bağlanmaları sonucunda “internet bağımlılığı” denen kavramı ortaya çıkarıyor. Varsayıma dayalı bir kavram olan internet bağımlılığı, bugün farkında olmadan saatlerini internet başında geçiren gençler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Harvard Üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre internet kullanıcılarının %5 ileinternet bağımlısı olarak değerlendiriliyor ve bu oran giderek artıyor.

İnternetin hayatımızı pek çok anlamda kolaylaştırmasına karşın insan hayatını esir alan ve zamanını farkında olmadan tüketmesine yol açan yönleri de içinde barındırıyor. Birey farkında olmadan saatlerini bilgisayar başında geçirerek, giderek gerçek dünyadan kopup sanal bir gerçekliğin içinde yaşamaya başlıyor. Araştırmalara göre İnternet başında günde beş saatten fazla zaman geçiren kişinin giderek yalnızlaştığı, sosyal yönlerinin zayıfladığı ve bu durumun bireyi melankolik, depresif bir ruh haline ittiği söyleniyor. Nedensiz bilgisayar kullanılması, yanı internet bağımlığı ile depresyon arasında yapılan araştırmalara göre yakın bir ilgi bulunmaktadır. İnternet başında günde 5 saat amaçsızca gezinerek zamanının geçiren birey bağımlılık belirtileri göstererek sosyal iletişime olan ilgisini kaybediyor. Sosyal ortamlardan sıkılıp aileden ve arkadaşlardan uzaklaşmaya, insanlar yanında sıkılmaya başlayarak kaçma eğilimi gösteriyor. Daha sonra bu durum bireyi yalnızlaştırarak depresyona itiyor. Nedensiz bilgisayar kullanımı ile kendi içine çekilen birey saatlerini çeşitli sitelerde amaçsızca gezinerek geçiriyor.

Bazı araştırmacılara göre İnternet bağımlıları, depresyon ve buna bağlı psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadır. Buna bağlı olarak birey hoş olmayan düşünce ve stres yaratan durumlardan kaçmak amacıyla İnterneti kullanmaktadır. Kişi kendini rahatlatmak için içinde bulunduğu ortamdan kaçarak hayâlı yanı fantezi ögelerini içeren öğelere yönelmektedir. Bunları başında fantastik diziler ve bunlara paralel üretilen çevrimiçi oyunlar ve daha ağırlıklı olarak FRP  (Fantastik Rol Yapma) oyunları yer almaktadır. Psikiyatrılar İnternet bağımlılığında eşlik eden başka psikiyatrik bozukluklar olabileceğini söylemektedir. Bu durumlara eşlik eden rahatsızlıklar internet bağımlılığının sebebi ya da sonucu  olabileceği konusunda kesin bir sonuca varılmamıştır.  İnsan yaşamını kolaylaştıran internetin kullanımı konusunda bireyin özellikle gençlerin daha dikkatli olası gerektiği vurgulanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ